Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିକେୟୁ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଏମଏସପି ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଦାବିକୁ କଲେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ

19/12/2020 at 12:41 PM

ଗାଜିଆବାଦ ୧୯।୧୨: ଭାରତୀୟ କୃଷକ ସଂଗଠନ (ବିକେୟୁ)ର ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଫସଲ ପାଇଁ ନ୍ୟୁନତମ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ଉପରେ ସ୍ବାମୀନାଥ କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଲାଗୁ କରିବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୃଷକମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନର ଲାଭ ମିଳୁନାହିଁ । ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡର କୃଷକଙ୍କୁ ଫସଲର ଏମଏସପି ମିଳୁନାହିଁ । ଫଳରେ ସେମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ବାମୀନାଥ କମିଟି ରିପୋର୍ଟ ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା । ଟିକାୟତ ଏକ ହ୍ବାଟସଆପ୍ ମେସେଜରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଶ୍ବସ୍ତ କରିନାହାନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଫସଲର ନ୍ୟୁନତମ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ ମିଳିବ ଏବଂ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ବାରା ପାରିତ କୃଷି ଆଇନରେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣି ପ୍ରାବଧାନ କରାଯାଇନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୃଷକ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ସହାୟତା ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜ ଫସଲ ପାଇଁ ଏମଏସପି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନ୍ ମିଲ୍ ମାଲିକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା କୃଷକଙ୍କୁ ଏହାର କୌଣସି ସାହାୟତା ମିଳିବନାହିଁ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କର ବକେୟା ମିଳିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୃଷି ଆଇନକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ନୂଆ ଆଇନ ଫସଲର ଏମଏସପି ପ୍ରଣାଳୀ ଶେଷ ହେବା ସଂପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କୃଷକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସରକାର ସ୍ବାମୀନାଥନ୍ କମିଟି ରପୋର୍ଟଲାଗୁ କରିଛି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନର ମୂଲ୍ୟର ଦେଢ ଗୁଣ ଏମଏସପି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

   Related Posts