Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶାରେ ଯୋଗ ଦେବେ ୮ଶହ ପ୍ରତିନିଧି, କାହିଁକି ଡକାଯାଇନି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ : ବିଜେଡି-ବିଜେପି କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା ଫିଙ୍ଗି

9/11/2018 at 6:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୯|୧୧: ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ବି​‌ଜେପି ଭିତରେ ବାକ ଯୁଦ୍ଧ ଛିଡୁନି । ନୂଆ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସମ୍ନାକୁ ଆଣି ବି​‌ଜେପି ଘେରୁଛି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ । ସେପଟେ ମେକଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବଡ ଆକାରରରେ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପୁରା ଦମ ଲାଗାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର । ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନ ଡାକିବା  ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ନକରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପାଣିଚିଆ କରିବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ବିଜେପି । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଭିତରେ ଚାଲିଛି କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା…

ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ ୮ଶହ ପ୍ରତିନିଧି। କିନ୍ତୁ କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ରର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡକାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି ।  ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିତନିଯୋଗ ହେଉଥିବାବେଳେ କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ  ଡକାଯାଇନି ବୋଲି ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। ଦଳ ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଛୋଟ ମନରେ କେହି ବଡ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ବିଜେପି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛି । ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ରେଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ ଅଧା ଖର୍ଚ୍ଚ ହିଁ ହୋଇପାରିନି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା –ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୩୭୯୧ କୋଟି , ତାଳଚେର ବିମଳାଗଡରେ ୧୯୨୮ କୋଟି, ପରାଦୀପ-ହରିଦାଶପୁର ପାଇଁ ୧୮୪୪କୋଟି, ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୨୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇନାହିଁ । ଏହା ହେଉଛି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି। ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି।

ସେହିଭଳି ଏମସିଏଲର ଅବ୍ୟବହୃତ ଜମିକୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲାମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ନବୀନ ।  ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ଦିଆଯାଇଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ । ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀକୁ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରପୋଜ କ୍ଲଜ ଅନୁଯାୟୀ ୧୪,୨୯୬ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଏମରଜେନସି ପ୍ରୋଭିଜନରେ ୭୦୨୫ଏକର ଚାଷଜମି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ତାହା ବ୍ୟବହାର ନହୋଇ ପଡି ରହିଛି।  ସେ ସବୁ ଜମିକୁ କାହିଁକି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ।

ଏମଜିଏମ, ମନେଟ ପାଓ୍ବାର ଓ ଷ୍ଟିଲକୁ  ୧୨ ୦୦ଏକର ଅଧିକା ଚାଷ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ରେମୁଣାରେ ୧୧ଶହ ଏକର ଜମି ଇଣ୍ତଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ଦେଇଥିଲେ ସରକାର । ସେଠି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି । ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଜମି ଅବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ପଡିଛି ତା ଉପରେ ଶ୍ବେତପତ୍ର ଜାରି କରିବାକୁ ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି।

   Related Posts