Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶାରେ ଯୋଗ ଦେବେ ୮ଶହ ପ୍ରତିନିଧି, କାହିଁକି ଡକାଯାଇନି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ : ବିଜେଡି-ବିଜେପି କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା ଫିଙ୍ଗି

9/11/2018 at 6:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୯|୧୧: ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ବି​‌ଜେପି ଭିତରେ ବାକ ଯୁଦ୍ଧ ଛିଡୁନି । ନୂଆ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସମ୍ନାକୁ ଆଣି ବି​‌ଜେପି ଘେରୁଛି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ । ସେପଟେ ମେକଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବଡ ଆକାରରରେ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ପୁରା ଦମ ଲାଗାଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର । ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନ ଡାକିବା  ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ନକରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପାଣିଚିଆ କରିବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ବିଜେପି । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଭିତରେ ଚାଲିଛି କାଦୁଅ ଫିଙ୍ଗା…

ମେକ ଇନ୍ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ ୮ଶହ ପ୍ରତିନିଧି। କିନ୍ତୁ କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ରର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡକାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ବିଜେପି ।  ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିତନିଯୋଗ ହେଉଥିବାବେଳେ କାହିଁକି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ  ଡକାଯାଇନି ବୋଲି ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। ଦଳ ପ୍ରଭାରୀ ଅରୁଣ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଛୋଟ ମନରେ କେହି ବଡ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ବିଜେପି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛି । ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ରେଳ ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ ଅଧା ଖର୍ଚ୍ଚ ହିଁ ହୋଇପାରିନି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା –ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୩୭୯୧ କୋଟି , ତାଳଚେର ବିମଳାଗଡରେ ୧୯୨୮ କୋଟି, ପରାଦୀପ-ହରିଦାଶପୁର ପାଇଁ ୧୮୪୪କୋଟି, ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୨୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇନାହିଁ । ଏହା ହେଉଛି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି। ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି।

ସେହିଭଳି ଏମସିଏଲର ଅବ୍ୟବହୃତ ଜମିକୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲାମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ନବୀନ ।  ଏହାର ଜବାବରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ଦିଆଯାଇଛି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ । ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀକୁ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରପୋଜ କ୍ଲଜ ଅନୁଯାୟୀ ୧୪,୨୯୬ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଏମରଜେନସି ପ୍ରୋଭିଜନରେ ୭୦୨୫ଏକର ଚାଷଜମି ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ତାହା ବ୍ୟବହାର ନହୋଇ ପଡି ରହିଛି।  ସେ ସବୁ ଜମିକୁ କାହିଁକି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବିଜେପି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ।

ଏମଜିଏମ, ମନେଟ ପାଓ୍ବାର ଓ ଷ୍ଟିଲକୁ  ୧୨ ୦୦ଏକର ଅଧିକା ଚାଷ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ରେମୁଣାରେ ୧୧ଶହ ଏକର ଜମି ଇଣ୍ତଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ଦେଇଥିଲେ ସରକାର । ସେଠି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି । ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଜମି ଅବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ପଡିଛି ତା ଉପରେ ଶ୍ବେତପତ୍ର ଜାରି କରିବାକୁ ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି।

   Related Posts