Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲା ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କାଳିଠୁ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଚର ହାଇଦର ଗିରଫ ।। ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ ।। ପୋଲିସ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଙ୍କ ସୂଚନା ।। ଏପ୍ରିଲ ୧୦ରେ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଫେରାର
  • ||
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||

‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା’କୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ ; ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ବିଜେଡି, ବ୍ରେକ ଇନ୍ ଓଡିଶା’ ବୋଲି କହିଲା ବିଜେପି

6/11/2018 at 2:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୧୧:  ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲା ବିଜେପି । ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଲା ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲା । ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଗୋଲକ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଏହା ହେଉଛି ‘ମେକ୍‌ ଇନ୍ ବିଜେଡି, ବ୍ରେକ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା’ । ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି ଶିଳ୍ପକୁ କମ୍‌ ଦରରେ ବିଜୁଳି ଯୋଗାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଓଡିଶାରେ ବିଜୁଳି ଦର ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ । ଗୁଜୁରାଟରେ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୪ ଟଙ୍କା ୫୦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ ୫ ଟଙ୍କା ୭୦ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଅଗ୍ରହ ଦେଖାଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ଥିବା ଶିଳ୍ପକୁ ବି ବିଜୁଳି ରିହାତି ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ‘ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା’ କେବଳ ନାଁକୁ ମାତ୍ର ।  ଏଥିରୁ ରାଜ୍ୟକୁ କିଛି ସଫଳତା ମିଳୁନାହିଁ ।  ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଯାହା ଥିଲା ଆଜିବି ସେତିକି ଅଛି । ବିଜୁଳି ପାଇଁ ଶିଳ୍ପ ରାଜ୍ୟରେ ତିଷ୍ଠୁନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts