Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ବସ ସେବା ବନ୍ଦ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ମନା । ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅତିବେଶୀରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବାକି ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାଲିଠୁ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବଦଳିଲା ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଫେରିଲା କୋଭିଡ୍‌ କଟକଣା
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ୨୧ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ କୋଭିଡ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ଭାଇ-ଭଉଣୀଙ୍କ ସଲୀଳ ସମାଧି, ପିଉସୀଙ୍କ ଘରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାନିଲେନି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସିଲ୍ ହେଲା ଦୋକାନ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଧର୍ମଗଡ ବଣିକ ସଂଘର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ସହର
  • ||
  • କଟକ : ସ୍ବରେଜ ମ୍ୟାନ୍‌ହୋଲ୍‌ରେ ଶ୍ବାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||

ନଭେମ୍ବରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବେ ବୋଲି କହିବାପରେ ବିଜେପି ପଚାରିଲା ଏହି ତିନୋଟି ମଞ୍ଜି ପ୍ରଶ୍ନ, କଂଗ୍ରେସ କଲା ଆଶଙ୍କା

30/10/2019 at 7:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୩୦|୧୦: ନଭେମ୍ବରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନrତି ।  ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା କେବଳ ଘୋଷଣା ସର୍ବସ୍ବ । ବିଜେପି କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଶ୍ବେତପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧୀକାରୀ ଟଙ୍କା ପାଇବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ କରିଛି । ସେପଟେ ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତ ଘୋଷଣା କରିଦେଲେ, ନଭେମ୍ବରେ ବାଣ୍ଟିବେ ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତି କାଳିଆ ଟଙ୍କା। କିନ୍ତୁ ଘୋଷଣାରେ କେଁ କାଢିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି କାଳିଆ ଗୋଳିଆ ଉପରୁ ସରକାର ପରଦା ଉଠେଇ ନଥିବା ବେଳେ ପୁଣି ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତି କେମିତି ସରକାର ବାଣ୍ଟିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ୩ ଟି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। ୨୪ ଲକ୍ଷ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର କୃଷି ଶ୍ରମିକ କେବେ କାଳିଆ ଟଙ୍କା ପାଇବେ? ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଯଦି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା ଅଛି ତେବେ  ପିଏମ୍  କିଷାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ତାଲିକା କାହିଁକି ଦେଇଛନ୍ତି ?  ଏବଂ ୩ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଏଁ କାଳିଆ କିସ୍ତି କେତେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଆଉ କେତେ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିନି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ।

ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ସମାନ କଥା କହି ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି । ଭୋଟ୍  ଆଶାରେ ଅଯୋଗ୍ୟଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଲେ ହେଲେ ଏଯାଏଁ ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ଆଣିପାରିଲେନି । ପୁଣି ନଭେମ୍ବରରେ ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା ଯେ ପ୍ରକୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ ତାହା ବିଶ୍ବାସ ହେଉନି ବୋଲି କହିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ୧୦ ହଜାର ଲେଖା ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ୫୧ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ  ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅର୍ଥ ଯାଇଛି ।

ସେଥିରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ୩ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ  ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ଯାଞ୍ଚରୁ ଧରାପଡିଛି । ଏବେ ବାକି ୨୪ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ତା ଭିତରେ କିଛି ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୀକାରୀ ରହିଯାଇ ନାହାନ୍ତି ତ?  

୨୪ ଲକ୍ଷ ହିତାଧୀକାରୀ ତାଲିକାରେ ନାଁ ସାମିଲ ପାଇଁ ଯେଉଁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ସେହି ତାଲିକା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଛି ତ ?  ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ମୁହଁରେ । ସେପଟେ ଜବାବ ରଖି ବିଜେଡି କହିଛି ବିରୋଧୀ ଆଳ ଦେଖାଇଲେ ହେବନି । ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଡେଟା ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା ଦିଆ ଯାଉଛି । ଯାଞ୍ଚ ବି ହେଉଛି । ଏମିତିକି ପିଏମ କିଶାନ ନିଧି କାହିଁକି ଏବେବି ଦେଶର ସବୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚୁନି ତାହାର ଜବାବ ଦିଅନ୍ତୁ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନା ହିତାଧୀକାରୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ବଛତା ନଥିବାରୁ ପିଏମ କିଶାନ ନିଧି ଯୋଜନା ପାଇଁ ସରକାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା ପଠାଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭଇଯୋଗ ହେଉଛି ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ କିଏ ପ୍ରକୃତ ଟଙ୍କା ପାଇବ ଓ କିଏ ନପାଇବ ଆଉ ସରକାର ଏହି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେବ ତ ବୋଲି ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । 

   Related Posts