ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୮ : ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ । ଏନଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ଜେଡିୟୁ ସାଂସଦ ହରିବଂଶ ନାରାୟଣ ସିଂଙ୍କୁ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବି.କେ. ହରିପ୍ରସାଦଙ୍କ ବଦଳରେ ଜେଡିୟୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହରିବଂଶଙ୍କୁ କାହିଁକି ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ ଦେଉଛି ସେନେଇ ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ ଜାରି କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ବାଚସ୍ପତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭଳି ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ନହୋଇ ସବୁ ଦଳର ସର୍ବ ସମ୍ମତିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିପାଇଁ ଶେଷ ମୁହୁର୍ତ୍ତ ଯାଏଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏପରି କିଛି ହେଲାନାହିଁ । ତେବେ ବିଜେଡି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ସମଭାବାପନ୍ନ ଦଳ ଏବଂ ଉଭୟ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବାରୁ ଜେଡିୟୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିକେ ହରିପ୍ରସାଦ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଭାରୀ ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ବିଶୋଦଗାରା କରିଥିବା ବିଜେଡି ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜ ଜାରି କରିଛି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଥିବା ବିଜେଡିର ୯ଜଣ ସାଂସଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜେଡିୟୁ ନେତା ହରିବଂଶ ନାରାୟଣ ସିଂଙ୍କୁ ହିଁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ।ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଲଢେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଏନଡିଏ ସରକାର ଓ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ନିଜର ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ ବୋଲି ଧରିନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ବିଜେଡି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।