Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଭୋଟ ପ୍ରଚାରରେ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ : ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ବିଜେଡି ବିଜେପି ଭିତରେ ଟଣା ଓଟରା

16/04/2019 at 7:33 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬/୪: ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବେ ପୁଣି ଚାଉଳ । ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ କିଏ ଦେଉଛି ତାକୁ ନେଇ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ବିଜେଡି ବିଜେପି ଭିତରେ ଟଣା ଓଟରା ଚାଲିଛି । ଟଙ୍କାକରେ ଚାଉଳ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ଭୋଟ ହାତଉଥିବାବେଳେ ତାକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟଙ୍କାକରେ ଡାଲି ଲୁଣ ଓ ଚାଉଳ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳର ହିସାବ ଦେଇ ବିଜେଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି ଇସ୍ତାହାର ନଥାଇ ବିଜେପିର ଏହି ଘୋଷଣା କେବଳ ଭୋଟ ହାରିବାର ଭୟ ।

ଭୋଟ ପ୍ରଚାର କେନ୍ଦ୍ରରେ  ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ । ଏମିତିବି ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ କେନ୍ଦ୍ରର ଭାଗ କେତେ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ କେତେ ଏ ବତର୍କ ପୁରୁଣା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ବିତର୍କକୁ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଦେଇଛି ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ମୋଦି । ଚୌକିଦାର ସରକାର ଦେଉଛନ୍ତି ୨୯ଟଙ୍କା  ରାଜ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ୨ ଟଙ୍କା  । ଏଠିକା ସରକାର ଚାଲାଖି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। କଥାକୁ ଆହୁରି ବୁଝେଇବାକୁ ଯାଇ କହିଛନ୍ତି । ଟଙ୍କା ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପୁଅ ପଠାଏ ଆଉ ଡାକ ପିଅନ ଟଙ୍କା ଘରେ ଦିଏ ତେବେ ଟଙ୍କା କାହାର ପୁଅର ନା ଡାକପିଅନର ।

ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ଆସିଛି ।ଏଥର ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପରେ ବିଜେପି ସରକାର ଆସିଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଟଙ୍କାକରେ ଡାଲି ଓ ଲୁଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ, ଏମିତି କିଛି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି । ବିଜେପିର ଏପରି ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ବିଜେଡି କଟାକ୍ଷ କରିଛି । ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ବିଜେପିର ନୁହେଁ ଉପା ସରକାର ଅମଳରେ ହୋଇଛି । ଏହା ଦେଶର ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଟଙ୍କିକିଆ ଡାଲି ଓ ଲୁଣ ସଂପର୍କରେ ବିଜେପି ତାର ଇସ୍ତାହାରରେ ଘୋଷଣା କାହିଁକି କଲାନି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି । ଏମିତିକି ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ  ବିଜେପି ଏମିତି  ଯୋଜନା କାହିଁକି କରିନି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ।

ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିର ମୂଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି  । କିଏ କେତେ ଫାଇଦା ନେଇ ପାରିବ ତାକୁ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚାଲିଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ।

   Related Posts