Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୨୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୭୪୧ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ : ବ୍ୟାପକ ପୋଡାଜଳା ଓ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମ୍ୟାନେଜର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ
  • ||
  • ଆଜି ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳବୈଶାଖି ବର୍ଷା ! ୧୫ ଯାଏଁ ତାତିରୁ ମିଳିବ ତ୍ରାହି
  • ||

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଆତଙ୍କ ; କାଉ ଓ କୁକୁଡା ପରେ ଏବେ ଚିଲିକାରେ ଚିଲ ମୃତ

11/12/2018 at 12:14 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୧|୧୨: ଚାରିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସିଆଳ ଜଙ୍ଗଲରେ କାଉ ମଡ଼କ ଆଉ ଏବେ ହଜାର ହଜାର କୁକୁଡ଼ା ମଡ଼କ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀଙ୍କର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି । ଚାରିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୯ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ କୁକୁଡ଼ା ମରି ସାରିଲେଣି।

କୁକୁଡ଼ା ମଡ଼କ ପରେ ଚିଲିକା କୂଳରେ ଆଜି ଚିଲ ମରିପଡିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚିଲ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ ଏବେ ବନ ବିଭାଗ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛି । କାରଣ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଲାଗିଥିବା ସ୍ଥାନଠାରୁ ଚିଲିକା ପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମାତ୍ର ୧୪ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି । ଯଦି ଏବେଠାରୁ ବନ ବିଭାଗ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନନେବେ ତାହେଲେ ଆସିଥିବା ଅତିଥି ପକ୍ଷୀ ନିଶ୍ଚିତ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖର ଶୀକାର ହେବେ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍ ମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଋତୁ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଚିଲିକାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ କାଉ ପରେ କୁକୁଡା ଏବଂ ଏବେ ଚିଲିକାରେ ଚିଲ ମଡ଼କ ପରେ ଅଂଚଳରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ପହଁଚି ମୃତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମଳ, ମୂତ୍ର, ଖାଦ୍ୟ, ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଭୋପାଳ ପଠାଇଛନ୍ତି । ପରୀକ୍ଷାର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା ପରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ପ୍ରଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ରଶ୍ମୀକାନ୍ତ ନନ୍ଦ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts