Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଫ୍ଟ ମାଗି ଯାଉଥିଲେ ଘରକୁ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମା’ପୁଅ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ସ୍କୁଲ ଫି’ ଛାଡ଼ ମାମଲା: ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆଖି
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ଏଣିକି ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶବ ହେବ ସତ୍କାର
  • ||
  • ଲଦାଖ: ଡେମଚୋକ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ, ମିଳିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ
  • ||
  • ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର : ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ଲୋକ ଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇ ଶିଶୁ ସହ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମଦାହ ଉଦ୍ୟମ, ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ପୁଅ ଆସି ପଡୋଶୀଙ୍କୁ କହିଲା-ବାପା ଉଠୁନାହାନ୍ତି, ଦେଖିଲା ବେଳକୁ ଘରେ ପଡିଥିଲା ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୧୩ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୨୫-୨୫ ଏକର ଜମି ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା
  • ||

ଓଡିଶାକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ : କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ୪ଟି ଗାଁରେ କୁକୁଡା ମରା ଅଭିଯାନକୁ କରାଗଲା ବ୍ୟାପକ, ଚିଲିକା ନଳବଣକୁ ଭୟ

13/12/2018 at 5:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୩|୧୨: ଓଡିଶାକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ।  ପୁରୀଜିଲ୍ଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମେ କାଉ  ଓପରେ କୁକୁଡା ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ।  ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୋପାଳ  ପଠାଯାଇଥିବା କାଉ ଓ କୁକୁଡାଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନାରେ ଫ୍ଲୁସଂକ୍ରମଣ ନେଇ  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ ସଚିବ ବିଶାଲ ଗଗନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇଟି କାଉ ଓ ଦୁଇଟି କୁକୁଡା ନମୁନାରୁ ପଡିଟିଭ୍ବାହାରିଛି ।  ଏଥିପାଇଁ ଆଜିଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧ କାଳିନଭିତ୍ତିରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ୪ଟି ଗାଁ ସମେତ ଏହାର ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତ୍ବ ମଧ୍ୟରେ  କୁକୁଡା ମରା ଅଭିଯାନ ଯୋରଦାର କରାଯାଇଛି  …… 

ଏନେଇ  ରାଜ୍ୟ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ସଚିବ ବାଶାଳ ଗଗନସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । । ତେଣୁ ଯୁଦ୍ଧ କାଳିନ ଭିତ୍ତିରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ୪ଟି ଗାଁରେ କୁକୁଡା ମରା ଅଭିଯାନକୁବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଛି  ।  ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ କାଉ ମଡକ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । କାଉଙ୍କ ପରେ କୁକୁଡା ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ହୋଇଥିଲା ।  ପରେ ଉଭୟ କାଉ, କୁକୁଡାଙ୍କଠାରୁ ୨୦ଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଭୋପାଳ ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ହାଇ ସିକିଓର ଡିଜିଜିଲାବରେଟୋରିକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ  ପଠାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ  ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । 

ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ  ବ୍ୟାପିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ପରେ  ଆଜି ଠାରୁ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ୪ଟି ଗାଁ ସମେତ ଆଖ ପାଖ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳେ କୁକୁଡା ମରା ଅଭିଯାଜକୁ ଯୋରଦାର ହୋଇଛି  ।  କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦବ୍ଳକରୁ  ମାତ୍ର ୧୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଚିଲିକାରପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନଳବଣ ଥିବାରୁ  ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବାନେଇ  ଆଶଙ୍କା  ବଢିଯାଇଚି ।   ଚିଲିକାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର କ’ଣ ପ୍ରଭାବରହିଛି ସେ ସଂପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଏଡିଆରଆଇର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍ ନଳବଣ ଯିବେ ।    ଚିଲିକା ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ପକ୍ଷରୁ ବାର୍ଡଫ୍ଲୁକୁ ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଙ୍ଗ ପ୍ରୋସିଡିଓର ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି ।ଧିରେଧିରେ ଚିଲିକା ନଳବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ସମାଗମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବୁର ଏସବୁଅଞ୍ଚଳରେ ସଦର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି ।  ଏହାସହକୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଅଞ୍ଚଳରୁ  ମିଳିଥିବା ମୃତ କାଉସାମ୍ପଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫୁଲନଖରା ସ୍ଥିତ ଆନିମଲ ଡିଜିଜ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁପଠାଯାଇଛି। 

ତେବେ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନେରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଣ୍ଡା ଦେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥିବା  ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।  ଗତ  କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ କୃଷ୍ଣ ପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକରେ ବାରମ୍ବାର କାଉ ଓ କୁକୁଡା ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ  ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ବଢିଯାଇଛି ।

   Related Posts