Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜୟପୁର : ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅଧା ରାସ୍ତାରେ ଓହ୍ଲାଇଦେଲା ବସ୍, ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବସ୍ ସହ ଡ୍ରାଇଭର ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ୨ ଦିନ ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ଜଣେ ସେବାୟତ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପ୍ରଶାସନର ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଟ୍ରକ୍-ବସ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ହେଲପର ମୃତ, ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସ୍କୁଲ ନିକଟ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଭୁବନେଶ୍ବର-କୋଲକତା ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟଳିଲା ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||
  • ‘ଚାକିରୀରେ ୬ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ରେଗୁଲାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ’, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବଡ଼ଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ବନ୍ଦ ରହିବ ହାଟ ଓ ବଜାର
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ାରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ, କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସୂଚନା ନାହିଁ
  • ||
  • ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୮୯ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଲ୍ ଗେଟସ୍‌ଙ୍କ ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନେ ଘରେ ପାଳନ କରନ୍ତି ଏହି ନିୟମ

29/10/2019 at 9:12 PM

 ଓ୍ବାସିଙ୍ଗଟନ୍‌୨୯/୧୦: ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ (Microsoft)ର ସଂସ୍ଥାପକ ବିଲ୍ ଗେଟସ୍ ଆଜି ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ବହୁ ବାର ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଆଜି ଆମେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଓ ପିଲାମାନଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା।

ବିଲ୍ ଗେଟସ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟସ୍ । ୧୧୯୪ ମସିହାରେ ବିଲ୍ ଗେଟସ୍ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିଲ୍ ଗେଟସ୍ ଓ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟସଙ୍କର ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ । ୨ଟି ଝିଅ ଏବଂ ଜଣେ ପୁଅ। ସେମାନଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ଜେନିଫର୍‌ କ୍ୟାଥେରାଇନ ଗେଟସ (ଝିଅ), ରୋରୀ ଗେଟସ( ପୁଅ) ଓ ଫୋଏବ ଅଦେଲେ୍‌ ଗେଟସ୍(ଝିଅ)।

 ବିଲ୍ ଗେଟସଙ୍କ ବଡ଼ ଜେନିଫର ୧୯୯୬ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କ ବୟସ ୨୩ ବର୍ଷ । ​ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ୟୁନିର୍ଭସିଟି(Stanford University)ରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଜେନିଫର ନିଜ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଥାଆନ୍ତି।  ହର୍ସ ରାଇଡିଙ୍ଗ ପ୍ରତି ସେ ରୁଚି ରଖନ୍ତି। ୬ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଜେନିଫର ଘୋଡ଼ା ଚଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବିଲ୍ ଗେଟସଙ୍କ ସାନ ଝିଅ ଫୋଏବେ ୨୦୦୨ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୭ ବର୍ଷ। ସେ ପ୍ରଫେସନାଲ ଚିଲଡ୍ରେନ୍ସ ସ୍କୁଲ (Professional Children’s School) ରେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି

ସେହିପରି ବିଲ୍ ଗେଟସଙ୍କ ପୁଅ ରୋରୀ ୧୯୯୯ ମସିହା ମେ ୨୩ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଏବେ ତାଙ୍କ ବୟସ ୨୦ ବର୍ଷ। ସେ ଲେକସାଇଡ୍‌ ସ୍କୁଲ(Lakeside School)ରେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି।

ବିଲ୍ ଗେଟସଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥିଲେ। ବିଲ୍ ଗେଟସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମେଲିଣ୍ଡା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଠାରୁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ଲାଗି ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ କହିଥିଲେ। ଏମିତିକି ପିଲାଙ୍କ ବୟସ ୧୪ ବର୍ଷ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା।

ସେହିପରି ଟିଭି ଦେଖିବା ପାଇଁ ବିଲ୍ ଗେଟସ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଟିଭି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ନିଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ରହିଛି। ସେହି ସମୟକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ବାକି ସମୟରେ କେହି ଟିଭି ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ।  ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ନିୟମ ବିଲ୍ ଗେଟସ ନିଜ ଘରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts