Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଆମେରିକାକୁ କରୋନା ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ର, ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ଜୋର ଦେବାକୁ ଦାବି

1/04/2020 at 4:00 PM

ୱାଶିଂଟନ୍ ୧।୪: ଆମେରିକାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ । ଏନେଇ ଶିଳ୍ପପତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ତାଙ୍କ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାରକୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାରମ୍ବାର ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଆହ୍ବାନ ସତ୍ତ୍ବେ କେତେକ ଦେଶ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଚେତାବନୀକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି । ‘ଦି ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ‘କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଏବେ ବି ଖୋଲା ରହିଛି; ଅନ୍ୟଗୁଡିକରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟମାନଙ୍କରେ ଆପଣ ଏବେବି ଏକାଠି ବସି ଖାଇ ପାରିବ ।’

ଗେଟ୍ସ ଆମେରିକା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦ । ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଆମେରିକାରେ କେସ୍ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ୧୦ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ – କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଜାରି ରହିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବନ୍ଦକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ବନ୍ଦକୁ ଲାଗୁ କରିବାରେ ବିଫଳତା ହେତୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଅର୍ତନୈତିକ ଅବନତିର ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ନା କେବଳ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଭାଇରସ୍ ଫେରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ ।

କରୋନାଙ୍କ ବହୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ଅନୁସନ୍ଧାନର କ୍ଷମତା ବଢାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଉଚିତ୍ । ଗେଟ୍ସ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆମେକୁ ଫଳାଫଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ଶୀଘ୍ର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା ।’

ଗେଟ୍ସ ବିକାଶଶୀଳ ଉପଚାର ଏବଂ ଟୀକାରେ ଡାଟା ଆଧାରିତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜରୁରୀ ଥିଲା ଯେ ନେତାମାନେ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି ନକରି ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଔଷଧ କିଣିବାରେ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଆମକୁ ସେହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା କାମ କରିଥାଏ । ଶୀଘ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଲେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ । ଥରେ ଆମର ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଗଲେ, ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ବେଶୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେ ଭାଇରସ୍ ର ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts