Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଆମେରିକାକୁ କରୋନା ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଦେଲେ ମନ୍ତ୍ର, ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ଜୋର ଦେବାକୁ ଦାବି

1/04/2020 at 4:00 PM

ୱାଶିଂଟନ୍ ୧।୪: ଆମେରିକାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ । ଏନେଇ ଶିଳ୍ପପତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ତାଙ୍କ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାରକୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାରମ୍ବାର ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଆହ୍ବାନ ସତ୍ତ୍ବେ କେତେକ ଦେଶ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଚେତାବନୀକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି । ‘ଦି ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ‘କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଏବେ ବି ଖୋଲା ରହିଛି; ଅନ୍ୟଗୁଡିକରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟମାନଙ୍କରେ ଆପଣ ଏବେବି ଏକାଠି ବସି ଖାଇ ପାରିବ ।’

ଗେଟ୍ସ ଆମେରିକା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଦ । ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଆମେରିକାରେ କେସ୍ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ୧୦ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ – କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଜାରି ରହିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବନ୍ଦକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ବନ୍ଦକୁ ଲାଗୁ କରିବାରେ ବିଫଳତା ହେତୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଅର୍ତନୈତିକ ଅବନତିର ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ନା କେବଳ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଭାଇରସ୍ ଫେରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ ।

କରୋନାଙ୍କ ବହୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ଅନୁସନ୍ଧାନର କ୍ଷମତା ବଢାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଉଚିତ୍ । ଗେଟ୍ସ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆମେକୁ ଫଳାଫଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ଶୀଘ୍ର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା ।’

ଗେଟ୍ସ ବିକାଶଶୀଳ ଉପଚାର ଏବଂ ଟୀକାରେ ଡାଟା ଆଧାରିତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଜରୁରୀ ଥିଲା ଯେ ନେତାମାନେ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି ନକରି ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଔଷଧ କିଣିବାରେ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଗେଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଆମକୁ ସେହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା କାମ କରିଥାଏ । ଶୀଘ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଲେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ । ଥରେ ଆମର ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଗଲେ, ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ବେଶୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେ ଭାଇରସ୍ ର ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts