Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଡୋର ଟୁ ଡୋର ଭାକସିନେସନ ଦେବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ହେବ ବିକାନେର : ସୋମବାରଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଭିଯାନ

13/06/2021 at 8:30 AM

ରାଜସ୍ଥାନ ୧୩/୬: ସୋମବାର ଠାରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଡୋର ଟୁ ଡୋର ଟିକାକରଣ । ଆଉ ଏହା ହେବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିକାନେର୍ । କୋଭିଡଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏମିତି ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଏହା ଅଧୀନରେ ୪୫ ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ଯାଇ ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛି ।

ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏହି ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇପାରିବ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅତି କମରେ ଦଶ ଜଣ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ପରେ ଟିକା ଭ୍ୟାନ୍ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବ । ବାସ୍ତବରେ, ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାରେଲ୍ ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଟିକା ଡ୍ରାଇଭ୍ ପାଇଁ ଜଣେ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରହିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେରରେ ୧୬ ଟି ସହରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି । ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକା ଦିଆଯିବ, ସେମାନେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୬୦-୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ୨୮ଟି ନୂଆ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୪୦ ହଜାର ୧୧୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ସମୁଦାୟ ୫୨୭ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଲାରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୪୫୩ ରହିଛି ।

   Related Posts