Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଖୋଲିଲା ଗୁମର: ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ନୁହେଁ, ଲାଗିଛି କେନ୍ଦ୍ରର ୭୦୦କୋଟି

5/09/2018 at 6:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୫|୯: ନିର୍ବାଚନକୁ ନଜରରେ ରଖି ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଥୋପ ପକାଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । କେନ୍ଦ୍ରର ଆୟୂଷ୍ମାନ ଯୋଜନାରୁ ବାହାରି ଯାଇ ନିଜସ୍ବ ଅର୍ଥରେ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ୨୦୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ରର ୭୦୦ କୋଟି ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକଥା ନିଜେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥ ସଚିବ । ଆଉ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଚିହିଁକି ଉଠିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

ଖୋଲିଗଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ପୋଲ୍ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅର୍ଥ ସଚିବଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହିଁ ପୋଲ୍ ଖୋଲିଗଲା । ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯେଉଁ ଯୋଜନାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାଃ ବାଃ ସାଉଣ୍ଟୁଥିଲେ, ଏବେ ସେଥିରେ ରହିଛି କେନ୍ଦ୍ରର ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ । ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅର୍ଥ ସଚିବ ତୁହିନ କାନ୍ତ ପାଣ୍ଡେ ଏହା କହିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରର ଆୟୂଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରି ସରକାର ନିଜ ଅର୍ଥରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି, ଯେଉଁ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିଲେ ତାହା ଧରା ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଅର୍ଥ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି, ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଏକ ଅମ୍ବ୍ରେଲା ପ୍ରୋଗ୍ରାମ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍କିମର ଅର୍ଥକୁ ଏକାଠି କରି ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ନିଦାନ, ସମ୍ପୂର୍ଣ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହାୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ବି ସାମିଲ ହୋଇଛି ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ହଜାର ୭୫ କୋଟି ବ୍ୟୟବରାଦ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅଂଶ ୭୦୦ କୋଟି ରାଜ୍ୟର ୧୩୭୫ କୋଟି ଅଂଶ ରହିଛି

ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ । ଏହା ଇନକ୍ଲୁସିଭ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ରାଜ୍ୟର ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ ବେଶ୍ ଧୁମ୍ ଧାମ୍ ରେ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ୍ କରିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜ୍ୟ ସାରା ଛାଇ ଯାଇଥିଲା ବଡ଼ ବଡ଼ ପୋଷ୍ଟର୍ ଓ ବ୍ୟାନର । କେନ୍ଦ୍ରର ୟୂଷ୍ମାନ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୬୧ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ନିଆଯାଉଥିବାରୁ ତାକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ବ ଅର୍ଥରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରକାର କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେଥିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶ ଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

ସେପଟେ ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ମାତ୍ର ୮୧ କୋଟିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟରେ ଯାହାକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏତେ କମ୍ ଅର୍ଥରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କିଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts