Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ହେଉଛି ବିହାର : ଡିଜେ ଓ ବରଯାତ୍ରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ୨୨ ଯାଏଁ ରହିବ କଟକଣା

15/11/2021 at 8:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୧୫।୧୧ : ମହାମାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିବାହ ସମାରୋହ ଏବଂ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ । ତେବେ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ନାଚ ଏବଂ ଗୀତ (ଶୋଭାଯାତ୍ରା) ଏବଂ ଡିଜେକୁ ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅନୁମତି ଦିଆ ଯାଇନାହିଁ । ହେଲେ ଯଦି ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦରକାର ହେଲେ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ନୋଟିସକୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନଭେମ୍ବର ୧୫ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଅନଲକ୍ -୭ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଗୋଷ୍ଠୀର ବୈଠକ ପରେ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଅନଲକ୍ -୮ର ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଯଥା ୧୬ ରୁ ୨୨ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଏନେଇ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ରବିବାର ଦିନ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

କରୋନା ହ୍ରାସ ହେବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଦୋକାନ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ଖୋଲିବା ନେଇ କୁହାଯାଇଛି । ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୋକାନ ଖୋଲିବ ଏହା ସହ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କାଉଣ୍ଟରରେ ସାନିଟାଇଜରକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡିବ। କେବଳ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇପାରିବ। କୋଭିଡ୍‌ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ବିଦ୍ୟାଳୟ (ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଖୋଲା ଯାଇପାରିବ। ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ (ପ୍ରାକ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟ) ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ପୂର୍ବ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, ମନୋରଞ୍ଜନ, କ୍ରୀଡା, ଶିକ୍ଷାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଏଥି ସହିତ, ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଖୋଲା ରହିବ । ସିନେମା ହଲ୍, କ୍ଲବ୍, ଜିମ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭୋଜନ ଖାଇବା ସାଧାରଣତ ଭାବେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟ ସୀମା, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ରାପିଡ୍‌ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ତେବେ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଯାହାର RTPCR ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍ ଆସିବ ତାହାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ।

   Related Posts