Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ: ୫୦-୫୦ ଫର୍ମୂଲାରେ ଲଢ଼ିବେ ବିଜେପି-ଜେଡିୟୁ, ମହାମେଣ୍ଟରୁ ଅଲଗା ହୋଇପାରେ ଏଲଜେପି

4/10/2020 at 1:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୦: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଓ ଜେଡୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ଚର୍ଚା ଚାଲିଛି। ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ ବୁଝାମଣାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏଯାଏଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରି ନାହିଁ। ମାତ୍ର କୁହାଯାଉଛି ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ୫୦-୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ଆସନ ବଣ୍ଟା ଯାଇପାରେ। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଘୋଷଣା ହେବ। ଦିଲ୍ଲୀର ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ଘରେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ବପୂଣ୍ର୍ଣ ବୈଠକ ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଜେଡିୟୁକୁ ବିହାର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୨୪୩ ସିଟରୁ ୧୨୨ଟି ସିଟ୍ ମିଳିପାରେ। ବିଜେପିକୁ ୧୨୧ଟି ଆସନ ମିଳିବ। ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନି ଆବାମ ମୋର୍ଚାକୁ ନିଜ କୋଟାରୁ ସିଟ ଦେବ। ଗତ କିଛି ଦିନ କଥା ଯଦି ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ ଏନିଡିଏ ମହାମେଣ୍ଟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲି ନାହିଁ। ନୀତିଶ କୁାମର ଓ ରାମ ବିଳାସ ପାସବାନଙ୍କ ପୁଅ ଚିରାଗ ପାସବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରହିଛି। ଏପରିକି ଚିରାଗ ଆସନ ବଣ୍ଟନକୁ ନେଇ ତୁରନ୍ତ ଘୋଷଣା କରିବାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ।

ରାମ ବିଳାସ ପାସବାନଙ୍କ ଦଳ ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ଅଧିକ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି। ଏ ନେଇ ଚିରାଗ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ସାଲିସ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। ନୀତିଶ ଓ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ସେ ଓହ୍ଲାଇପାରନ୍ତି। ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ହିଁ ନୀତିଶ  କୁମାରଙ୍କ ଶାସନ ଓ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ବିକାଶ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ସେ ଘେରିକି ରହିଛନ୍ତି। ସେ ଏକଥା ବି କହିଛନ୍ତି ଯଦି ତାଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହୁଏ ତେବେ ସେ ୧୪୩ ଆସନରେ ଏ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିପାରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜେଡୟୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିହାରରେ ମହାମେଣ୍ଟ ବିଜେପି ସହ ରହିଛି ଏଲଜେପି ସହ ନୁହେଁ।

ଏଲଜେପି କହିଛି ମହାମେଣ୍ଟରୁ ଅଲଗା ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ଦଳ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏନଡିଏର ଅଂଶ। ତେବେ ଏଲଜେପି ବିଜେପି ସହଯୋଗୀ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବିହାରାରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮, ନଭେମ୍ବର ୩, ନଭେମ୍ବର ୭ ଏହି ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହେବ। ଏହାର ଫଳାଫଳ ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। କରୋନା କାଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ କିଛି ଗାଇଡଲାଇନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts