Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ବିହାରରେ ନୀତିଶ-ତେଜସ୍ୱୀ କାଣ୍ଟେ କା ଟକ୍କର, ଭେଟେରାନ ପଲିଟିସିଆନଙ୍କ ଦବଦବା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଲାଲୁଙ୍କ ଦାୟାଦଙ୍କୁ ଅଛି ଭରସା

20/10/2020 at 8:37 PM

ପାଟନା, ୨୦/୧୦:  ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ କିଏ ବାଜି ମାରିବ ତାହା ନଭେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଜଣାପଡିବ । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ୱାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାର ଓପିନିୟନ ପୋଲ୍ ବା ଜନମତ ସର୍ଭେ । ବିଭିନ୍ନ ଓପିନିୟନ ପୋଲରେ ନୀତିଶ କୁମାର ବିହାରବାସୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ବୋଲି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆରଜେଡି ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପସନ୍ଦ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସର୍ଭେରେ ଜଣାପଡିଛି ।

ଆଉ କିଛିଦିନ ପରେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ତେବେ ଲୋକନୀତି ଓ ସିଏସଡିଏସ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଓପିନିୟନ ପୋଲରେ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନୀତିଶଙ୍କଠାରୁ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ବେଶୀ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି । ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି ।

ଓପିନିୟନ ପୋଲର ଫଳାଫଳ ଅନୁସାରେ., ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶିଲ କୁମାର ମୋଦୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ୫ ପ୍ରତିଶତ, ଚିରାଗ ପାଶଓ୍ୱାନଙ୍କୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କୁ ୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ।

ଲୋକନୀତି-ସିଏସଡିଏସର ସର୍ଭେରେ ୩୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନର ୧୪୮ଟି ବୁଥରୁ ୩୭୩୧ଜଣଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଓପିନିୟନ ପୋଲ୍ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରୁ ୧୭ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଓ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ସହରରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରଙ୍କ ମତ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ବୟସର ଭୋଟରଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts