Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସ୍ୱଦେଶୀ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ନେଇ ବଡ଼ ଖବର, ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ୍

19/08/2020 at 8:25 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୦୮: କରୋନା ଭାକ୍ସିନ୍ ରୁଷ ବାହାର କରିବା ପରେ ଏବେ  ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜୋରଦାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।  ଭାରତରେ ୩ଟି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାରି ରହିଛି । ସେ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଟିକାର ଥାର୍ଡ ଷ୍ଟେଜ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆଜି କରାଯିବ । ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଭି.କେ.ପଲ୍ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଇସିଏମଆର (ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ) ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ସହ ମିଶି ଦେଶର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହାର ନାମ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ରଖାଯାଇଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଏହି ସ୍ୱଦେଶୀ ଟୀକା ଉପରେ ସାରାଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅନେକ ଆଶା ରହିଛି । ସେହିପରି ଭାରତର ବାୟୋଟେକ୍ ପକ୍ଷରୁ  ଜୁନ୍ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଟୀକାର  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିନଲା । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।  ଆଇସିଏମଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିଲା। ଦିନ ଗଡିବା ସହ ଟୀକା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହି ଟୀକା ଏବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ୨ଟି ଟିକା ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟ ଷ୍ଟେଜ୍ ରେ ରହିଛି । ଏଥିସହିତ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଟିକାର ଥାର୍ଡ ଷ୍ଟେଜ୍ ପରୀକ୍ଷା ଭାରତର ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ କରାଯିବ । ବିଶେଷ କରି ପୁନେ , ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସହିତ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ୧୬୦୦ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟରଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । କୋଭିସିଲ୍ଡ ନାଁରେ ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହାର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାକ୍ସିନ୍ ଦେବା ଲାଗି ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି ।  ତେବେ ଯାହା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି , ଚୀନ ତିଆରି କରିଥିବା ଟିକାକୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଟିକା ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି । 

   Related Posts