Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ପୁରାତନ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ହେବ ପୁନରଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ, ପୁଣି ଖୋଲିବ ମନ୍ଦିର ଦ୍ୱାର

14/11/2019 at 8:51 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୧୪।୧୧ – ପାକିସ୍ତାନର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବାକୁ କରୁଛି ଯୋଜନା । ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଅଳ୍ପସଂଖ୍ୟକ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଦାବିକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ଧାର୍ମିକସ୍ଥଳ ଗୁଡିକର ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନେଇଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ।

 ବିଭାଜନ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ପାକିସ୍ତାନ ଛାଡି ପଳାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ମନ୍ଦିର ରହିଥିଲା, ସେଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକେ ଆଡ୍ଡା ଜମାଇଥିଲେ । କିଛି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକୁ ସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ କିଛି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକୁ ମଦ୍ରାସାରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପାକ୍ ସରକାର ପୁଣିଥରେ ଏହିସବୁ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

 ଏହାସହ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକର ଦାୟିତ୍ବ ଦିନ୍ଦୁ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୪ଶହ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି କାମ ସିୟାଲକୋଟ୍ ଏବଂ ପେଶାୱାରରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ସହ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ତେବେ ସିୟାଲକୋଟରେ ଥିବା ଏକ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ ପ୍ରାୟ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିବାଳୟକୁ ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସିନ୍ଧୁରେ ଅତିକମରେ ୧୧ ମନ୍ଦିର, ପଞ୍ଜାବରେ ୪, ବେଲୁଚିସ୍ତାନରେ ୩ଟି ମନ୍ଦିରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି  ନିଷ୍ପତ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି କାମ ସିୟାଲକୋଟ୍ ଏବଂ ପେଶାୱାରରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିର ସହ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ।

ତେବେ ସିୟାଲକୋଟରେ ଥିବା ଏକ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ ପ୍ରାୟ ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିବାଳୟକୁ ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସିନ୍ଧୁରେ ଅତିକମରେ ୧୧ ମନ୍ଦିର, ପଞ୍ଜାବରେ ୪, ବେଲୁଚିସ୍ତାନରେ ୩ଟି ମନ୍ଦିରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts