Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପିପିଏଫ୍ ସ୍କିମ୍‌ରେ ହେବ ପରିବର୍ତ୍ତନ!

27/02/2020 at 5:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୭/୨: ୨୦୨୦ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ସୁକନ୍ୟା ଓ ପିପିଏଫ ସ୍କିମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ।ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ୨ଟି ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ମିଳିବ। ତେବେ ଆପଣ ସ୍ଥିର କରିବେ କେଉଁ ସିଷ୍ଟମ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ରହିବ। ଫାଇନ୍ସସିଆଲି ଆଡ୍‌ଭାଇଜରଙ୍କ କହିବା​‌ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ୭୦ ଏଗ୍‌ଜେମ୍ପସନ ଓ ଡିଡ୍‌କ୍ସନ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୮୦ ସି (80c) ଆଧାରରେ ନିବେଶ ଉପରେ ୧.୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି, ସେକ୍ସନ ୮୦ ଡି ଆଧାରରେ ହେଲଥ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ ପେମେଣ୍ଟ ଏବଂ ୮୦ଟିଟିଏ ଆଧାରରେ  ଡାକଘରରେ ରାଶି ଉପରେ ମିଳୁଥିବା ସୁଧରେ ଡିଡକ୍ସନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏକ୍ସପର୍ଟସଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପିପିଏଫ ଓ ସୁକନ୍ୟା ସ୍କିମରେ ସୁଧ ଉପରେ ରିହାତି ମିଳିବ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏକ୍ସପର୍ଟ ମୁକେଶ ପଟେଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପିପିଏଫ ଓ ଇପିଏଫ୍‌ ନିବେଶ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି ମିଳିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପିପିଏଫ ଖାତାରେ ଆସୁଥିବା ସୁଧ ଉପରେ ରିହାତି ମିଳିବ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଡ ଫଣ୍ଡର ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ମିଳିବ ନାହିଁ। ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ପିପିଏଫ ଖାତାରେ ଜମା କରିଥିବା ରାଶି ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରିହାତି ମିଳିବ।ଏଥିସହ ଦରମାରୁ କଟୁଥିବା ଇପିଏଫ ଉପରେ ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ମିଳିବ ନାହିଁ।

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏକ୍ପପର୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଣା ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ରିହାତି ସହ ପୁରୁଣା ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ। ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ନିବେଶ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଧ ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବେ ନାହିଁ। ଯଦି ସରଳ ଭାଷାରେ କହିବା ତେବେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ତେବେ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ସ୍କିମରେ ୮୦ସି ଆଧାରରେ ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ମିଳିବ।

   Related Posts