Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ପୁଣି ଫେରିଲା ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବିଜେଡି ହେଲାଣି ତର ତର, କଂଗ୍ରେସ କହିଲା ହେବ ଥଇଥାନ କେନ୍ଦ୍ର

3/06/2019 at 11:13 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩|୬: ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ପୁଣି ଫେରିଛି ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଏ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ବଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୋର୍ଟରେ । ବିଜେଡି ନେତା କହୁଛନ୍ତି, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସଂସଦ ଏ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି । ସେପଟେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ କହିଲେଣି, ସରକାରୀ ଟଙ୍କାରେ ବିଜେଡିର ଥଇଥାନ କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ଏତେ କସରତ ।

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସରିଲା । ଆଉ ଫେରିଲା ବିଧାନ ପରିଷଦ ଚର୍ଚ୍ଚା ।  ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ।  ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ ଅମର ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ବିଧାନପରିଷଦ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛି । ଏବେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ସଂସଦ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ।  ରାଜ୍ୟର ସୁପାରିସକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାକୁ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ  ତ୍ୱରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ଆଶା ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ଅମରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ଜବାବ୍ ରଖିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଜେପି-କଂଗ୍ରେସ । ବିଜେପି କହିଛି, ପ୍ରକୃତରେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନ ପରିଷଦର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ନା ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ଥଇଥାନ ଲାଗି ଏହା ଦରକାର ତାହାର ତର୍ଜମା ହେଉ । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି, ମୋଦିଙ୍କୁ ଆଉ ନବୀନଙ୍କ ସହାୟତା ଦରକାର ନାହିଁ । ତେଣୁ ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ କେନ୍ଦ୍ରର କୋଲ୍ଡଷ୍ଟୋରେଜରେ ରହିବ ।

୪ ବର୍ଷ ତଳେ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବିଧାନ ପରିଷଦ ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ୨୦୧୫ରେ ବିଧାନସଭାର ଏକ ଟିମ୍ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । ୪୯ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଅପର୍ ହାଉସ୍ ଗଠନକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମଂଜୁରୀ ପରେ ବିଧାନସଭାରେ ଏହା ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ।  ଏଥିଲାଗି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହ ବର୍ଷକୁ ୩୫ କୋଟିର ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚର ଆକଳ ହୋଇଥିଲା ।  ଏବେ ଦେଶର ୭ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।  ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୪ଟି ରାଜ୍ୟର ନୂଆ କରି ବିଧାନ ପରିଷଦ ଗଠନ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବାଦ୍ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନପରିଷଦ ଥିବା ଓ ପରେ  ଅକାମୀ ହୋଇଥିବା ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଲାଗି ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts