Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଓଡିଶାରେ ବିଧାନ ପରିଷଦ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ଓ କେମିତି ହେବେ ସଦସ୍ୟ

18/07/2018 at 12:34 PM

ଓଡିଶାରେ ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ପ୍ରାୟତଃ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଧାନସଭାର ଆଗାମୀ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଏନେଇ ବିଲ ଆସିପାରେ । ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ବ୍ରମଣ କରି ସେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ବିଧାନ ପରିଷଦର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିବା ପରେ ଏଥିପାଇଁ ଗଠିତ ୫ଜଣିଆ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନୃସିଂହ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କମିଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସୂଚନାୟୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୯ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନ ପରିଷଦ ରହିଛି | ସେଗୁଡିକହେଲା- ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ |
ଏଥି ସହିତ ଆସାମ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ନିଜନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନପରିଷଦ ଗଠନପାଇଁ ସଂସଦୀୟ ସ୍ୱିକୃତୀ ହାସଲକରିସାରିଛନ୍ତି |
ସମ୍ୱିଧାନ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା୪୦ରୁ କମ ହେବନାହିଁ ବାବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାର ଏକତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ହେବନାହିଁ |
ସେହି ଅନୁସାରେ ଓଡିଶାରେ ବିଧାନପରିଷଦ ହେଲେ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ୪୯ ହେବ |
ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟମାନେ ପରୋକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହେବାର ନିୟମ ରହିଛି |
ସମୁଦାୟସଦସ୍ୟସଂଖ୍ୟାରଏକତୃତୀୟାଂଶପୌରପରିଷଦ, ଗ୍ରାମପଂଚାୟତ, ଗ୍ରାମସଭା, ପଂଚାୟତ ସମିତି ଓ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଭଳି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ |
ସେହିଭଳି ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ସଭ୍ୟଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟମାନେ ନିର୍ବାଚିତ କରିପାରିବେ |
ସମୁଦାୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁଏକ ଷଷ୍ଠାଂଶ ରାଜ୍ୟପାଳ, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି, ଶିକ୍ଷା, ବିଜ୍ଞାନ, କାରିଗରୀ କୌଶଳ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିତା ହାସଲ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିପାରିବେ |
ସମୁଦାୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ଦ୍ଵାଦସାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ୩ବର୍ଷ ଧରି ରହୁଥିବେ ଏବଂ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ |
ଅବଶିଷ୍ଟ ଏକ ଦ୍ଵାଦସାଂଶ ଶିକ୍ଷକତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ | ଏହି ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଶ୍ରେଣୀର ଶିକ୍ଷକ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ |

   Related Posts