Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟର ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଆରଟି ପିସିଆର ଲ୍ୟାବ୍, ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ବଳଦ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ରାଇଦାସଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ସବନମ୍‌ ଶିରିନ୍‌ଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , କୋଭିଡ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏମସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବାପଘର ଲୋକ ଆଣିଲେ ବଧୂ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଶ୍ବଶୁରଘର କହୁଛନ୍ତି ପଡିଗଲେ ବାଥରୁମ୍‌ରେ
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯୭୯୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୧୦ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା…
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି : ୫ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୮ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୧୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆମେରିକାରେ ଏବେ ବାଇଡେନ୍‌ ରାଜ୍‌, ନାଗରିକତା ପାଇବେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ !

8/11/2020 at 4:44 PM

ଓ୍ବାସିଂଟନ୍‌ ୮/୧୧: ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ହରାଇ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌। ଜୋଙ୍କ ବିଜୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଦେଇଛି। ଜୋ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ୧.୧ କୋଟି ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ସରକାର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୯୫ ହଜାର ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ବାଇଡେନ୍‌ ଏକ ଘୋଷଣା ପତ୍ର ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ମିଶି ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ନେଇ ଜଣାଇଥିଲେ। ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଏଥିରେ ୧.୧ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ  ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ନାଗରିକତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅନ୍ୟପଟେ ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ଆମେରିକା ଆସୁଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ପଲିସ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧.୨୫ ଲକ୍ଷ ଶରଣାର୍ଥୀ  ଆସିପାରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ ଓ୍ବିଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ ସ୍ଥିତ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରୁଥିବା ବେଳେ କହିଥିଳେ ଆମେରିକାରେ ବହୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମତ ସାଙ୍ଗକୁ ଭିନ୍ନମତ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

 ଗୋଟିଏ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଭିନ୍ନମତର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଆମ ରାଜନୀତି ଶେଷ ଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ। ଆମ ରାଜନୀତିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବୁଝାଏ। ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ। ସାଧାରଣ ଲୋକର ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆମର ଦାୟୀତ୍ବ ବୋଲି କହିବା ସହ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦି ଥାଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ କାହାର ଶତ୍ରୁ ନୁହେଁ ଆମେ ଆମେରିକୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌।

   Related Posts