Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଗର୍ଜିଲେ ରାଣୀ, ‘ମୋତେ ବଦ୍‌ନାମ୍ କଲ, ଏବେ କ’ଣ ଚାଲିଛି’ : କଳିଙ୍ଗ ସେନା ଦେଲା ଏତଲା

7/02/2020 at 12:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୭।୨: ପୁଣି ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ଖୋଲାଖୋଲି ନିୟମର ହୋଇଛି ଉଲ୍ଲଂଘନ । ସବୁକିଛି ନୀତି, ନିୟମକୁ ପାଦରେ ଦଳି ନାଟକ ପୂର୍ବରୁ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରାରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ କଳିଙ୍ଗ ସେନା ବିରୋଧ କରିଛି । କଳିଙ୍ଗ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନାରେ ଏନେଇ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି । କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ ଓ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା କମିଟି ବିରୋଧରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଛି । ଧାରା ୨୯୪ ଅନୁଯାୟୀ ଯାତ୍ରା ମାଲିକ ଓ ଆୟୋଜକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଆଇଟମ୍ ଗର୍ଲ  ରାଣୀ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ସେ ଥିବା ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟିକୁ ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଥିଲେ ଏବେ ସେହି ନୀତିକୁ ନିଜେ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ରାଣୀ ପଣ୍ଡା । ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ସେ କମିଟି ସଦସ୍ୟ, ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟି, ପ୍ରଶାସକ, ପୋଲିସ, ବିଏମସି ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ରାଣୀ ପଣ୍ଡା । କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡିନାହାନ୍ତି ।

ଯଦି ମୋ ପାଇଁ ଏବଂ ମୋ ଅଭିନୀତ ଯାତ୍ରା ଦଳ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିୟମ ହେଲା ତେବେ ଏ ଯାତ୍ରା ଦଳକୁ ଏଭଳି ଅଶ୍ଲୀଳ ନୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି କିପରି ମିଳିଲା ବୋଲି ରାଣୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । କ’ଣ ରାଣୀ ପଣ୍ଡା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିୟମ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ନିୟମ । ଏହାର ଉତ୍ତର କିଏ ଦେବ ବୋଲି ସୋ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁ ସମାଜସେବୀ, ଯେଉଁ ସଙ୍ଗଠନ ମୋତେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ଏବେ କୁଆଡେ ଗଲେ ବୋଲି ରାଣୀ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ କ’ଣ ଏବେ ଏଭଳି ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଯେଉଁ ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟିରେ ଏହି ନୃତ୍ୟ ହୋଇଛି ସେହି ଯାତ୍ରା ଦଳର ମାଲିକ ନୀରବ କାହିଁକି ଅଛନ୍ତି । ସେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଆଇଟମ୍ ଗର୍ଲ ରାଣୀ ପଣ୍ଡା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭ ମେଳାରେ ଯାତ୍ରା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଇଟମ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏନେଇ ବିଏମସି ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯାତ୍ରା କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମଞ୍ଚରେ ଅଶ୍ଲୀଳ ନାଚ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆୟୋଜକମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ।

ଗତବର୍ଷ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପେରା ପାର୍ଟିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ରେକର୍ଡ ଡ୍ୟାନ୍ସରେ ଆଇଟମ୍ ଗାର୍ଲଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପୂରା ସୀମା ଟପିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ନିଜ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ପରିବାର ସହ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକ । ଲୋକଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦେଖି ସେତେବେଳେ ଏଭଳି ଅଶ୍ଳୀଳତା ବିରୋଧରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ । ଆଉ ବାରମ୍ବାର ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଯାତ୍ରାରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts