Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ମଙ୍ଗୁ ମଠ ଭଙ୍ଗାକୁ ବିରୋଧ କରି ତାତିଲେ ଶିଖ୍, ରାଜଧାନୀରେ ବିକ୍ଷୋଭ

22/12/2019 at 7:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨।୧୨: ଦେଶରେ ଯେତେବେଳେ ଧର୍ମ ନାଁରେ ଆଇନ  ଓ ଆଇନକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ଜଳାପୋଡ଼ା ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ କିନ୍ତୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବାଦ ତେଜିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ିହୋଇଛି ଧର୍ମ। ମଙ୍ଗୁ ମଠ ଭଙ୍ଗାକୁ ବିରୋଧ କରି ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତାତିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ଦୁଇ ବିଧାୟକ ଓ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି । ଅଜି ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଷୀ ଲାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟି ୩ ଦଫା ଦାବି ସମ୍ବଳିତ ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗୁ ମଠ ଭାଙ୍ଗିବା ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି। ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ଶିଖ ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ।  ଏୖତିହାସିକ ମଠ ତଥା ମନ୍ଦିରଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଇ ସେଗୁଠିକ ଭାଙ୍ଗିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହୀନମନ୍ୟତାର ପରିଚୟ । ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ପଞ୍ଜାବର ଲୋକ ଇନସାଫ ପାର୍ଟି ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ମନ୍ଦିରର ଚତୁଃପାଶ୍ବରରେ ମଠ ଓ ମନ୍ଦିର ଭଙ୍ଗା ଚାଲିଛି । ଏପରି ସମୟରେ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମଙ୍ଗୁ ମଠ, ଗୁରୁ ନାନକ ମଠ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣା ବିରୋଧ କରିଛି । ​‌

ପଞ୍ଜାବର ଦୁଇ ବିଧାୟକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ କଡା ନିନ୍ଦା କରିଛି । ସୁପ୍ରିକୋର୍ଟ ଏହି ମମଲା ରହିଛି । ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଅଲୋଚନା ନ କରି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ବେଆଇନ ବୋଲି ଉଭୟ ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଷି ଲାଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟି ୩ ଦଫା ଦାବିର ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି । ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଲେ ପଞାବରୁ ଓଡିଶା ଯାଏ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛି ।

ଆଜି ଏହାକୁ ନେଇ ଖାରବେଳ ନଗର ସ୍ଥିତ ଗୁରୁଦ୍ବାର ନିଖଟରୁ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ପଞ୍ଜାବର ଲୋକ ଇନସାଫ ପାର୍ଟିର ଏକ ରାଲି ବାହାରିଥିଲା । ହାତରେ ବ୍ୟାନର ଓ ମଙ୍ଗୁ ମଠ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଅାଗକୁ ବଢିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକ ଅଲୋଚନା ପାଇଁ ବାରମ୍ବା ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ଏ ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ବୋଲି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲେଶକ କହିଛନ୍ତି । ପୁରୀରେ ମଠ ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣାକୁ ଏବେ ବି ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି । ମଙ୍ଗୁ ମଠ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣାକୁ ଆଜି ଲୋୟର ପିଏଜିରେ ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ପଞ୍ଜାବର ଲୋକ ଇନସାଫ ପାର୍ଟି ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିଛି ।

   Related Posts