Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ଗୋଲ୍ଡ ସ୍ମଗ୍ଲିଂର ନୂଆ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ବାର ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ବର, କୋହଳ ଦଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଖାତିର କରୁନାହାଁନ୍ତି ସ୍ମଗଲର

24/02/2019 at 5:19 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୪|୨ (ଦୁଷ୍ମନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା) : ଗୋଲ୍ଡ ସ୍ମଗ୍ଲିଂର ନୂଆ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ବାର ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ବର । ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପାଲଟିଛି ଏହାର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳ । ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ପାଇଁ ବଢାଇଛି ଚିନ୍ତା ।

ଗୋଲ୍ଡ ସିଜ ବା ସୁନା ଜବତ । ଏହି ଦୁଇଟି ଶବ୍ଦ ଯେମିତି କମନ ହେଇ ଗଲାଣି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ । କେବେ ବିସ୍କୁଟ ରୂପରେ ତ ଆଉ କେବେ କ୍ୟାପସୁଲ ରୂପରେ । କିଏ ପେଟ ଭିତରରେ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରି ଧରା ପଡିଲାଣି ତ ଆଉ କିଏ ପୁଣି ମଳ ଦ୍ବାର ବାଟେ ସୁନା ଲୁଚାଇ ଆଣୁଛି । ଏମିତିକି ବୋତାମରେ ବି ସୁନା ଲଗାଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ସ୍ମଗଲର । ଜୋତା ସକ୍ସ ଭିତରେ ବି ଆସୁଛି ସୁନା ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହ ଗୋଲ୍ଡ ସିଜ୍ ହେଉଛି । ଏ ଘଟଣା ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଏବେ ବେଶି ବେଶି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଖାସ୍ କରି ଯେବେଠୁ ବିମାନ ଉଡାଣ ବିଦେଶକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସେବେଠୁ ଭୁବଶ୍ବେର ରୁଟ୍ ଦେଇ ଅବାଧରେ ବେଶି ସୁନା ଚାଲାଣ ହେଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମାଲେସିଆ, ମିଆଁମାରରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଦେଇ ଅନ୍ୟବାଟେ ସୁନା ଚାଲାଣ ହେଉଛି ।

ରେକର୍ଡ କହୁଛି…

୨୦୧୯ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କା ଗୋଲ୍ଟ ସିଜ୍ କରିଛି । ପାଖା ପାଖି ଶାତଶହ ଗ୍ରାମରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସୁନା ଜବତ କରିଛି କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ । ଅନ୍ୟପଟେ ୨୦୧୮ରେ ପାଖାପାଖି ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୁନା ଜବତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଡିଜି ଭିନ୍ନ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦଣ୍ଡ ବିଧାନକୁ କୋହଳ ରହିଛି । ଏହି ଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜରୁରୀ । ତା ସହ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଡିଜି ଏସ.ଏନ.ତିଓ୍ବାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ରେକର୍ଡ କହୁଛି ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମାଲେସିଆ, ମିଆଁମାରରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଦେଇ ବେଶି ସୁନା ସ୍ମଗ୍ଲିଂ ହେଉଛି । ଏହାର ଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି । ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ସବୁ ଦେଶରେ ସୁନା ଦର କମ୍ ଅଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ମଗଲରମାନେ ସେହି ସବୁ ଦେଶରୁ କମ୍ ଦାମରେ ସୁନା କିଣି ଚୋରା ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ସମୟରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବିମାନବନ୍ଦର ହୋଇଛି ନୁଆ ରୁଟ୍ । ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମାତ ଦେଇ ସ୍ମଗଲରମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ସୁନା ଚାଲାଣ କରିବାରେ ସୁବିଧା ହେଉଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଡିଜି ଏସ.ଏନ.ତିଓ୍ବାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts