Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

ସାହି ପଡ଼ିଶାଙ୍କ ତିରସ୍କାର ସହି ନପାରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭୁବନ, କାହିଁକି ତାଙ୍କୁ ମିଳି ନାହିଁ ସ୍ନେହ, ଆଦର…ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ

25/12/2019 at 3:50 PM

ନୂଆପଡ଼ା୨୫/୧୨: ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବାରୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍ ଗଲେ । ସଜା କାଟି ଆସିବା ପରେ ବି ଘର ଲୋକେ କି ସାହି ପଡିଶାଙ୍କ ଆଦର ମିଳିଲାନି । ନିଜ ଜାତି କୁଟୁମ୍ବରେ ମିଶିବାକୁ ପାଇଁ ସୁଦ୍ଧି ହୋଇ ଭୋଜିଭାତ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କଥା କହିଲେ ଜାତି ସମାଜ । ହେଲେ ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନଥିବାରୁ ହୋଇ ପାରିଲାନି । କାରଣ ଜେଲ୍‌ରେ ଯାହା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନଥିବାରୁ ସେତେକ ବି ଜେଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଲେନି । ଶେଷରେ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଦେଲେ ନୂଆପଡା ଗୋଲାବନ୍ଧର ଭୁବନ ମାଝୀ ।   

ହତ୍ୟା ଅପରାଧୀକୁ ସାମାଜିକ ତିରସ୍କାର । ସଜା କାଟି ଜେଲ୍‌ରୁ ଫେରିବା ପରେ ବି ପାଖ ପୁରାଇଲେନି ଜ୍ଞାତି କୁଟୁମ୍ବ । ଜାତି ସମାଜରେ ମିଶିବାକୁ ଭୋଜିଭାତ ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବାର କଲେ ଡିମାଣ୍ଡ । ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବାରୁ ଏହା ବି ମିଲିପାରିଲା ନାହିଁ । ଜେଲ୍ରେ ଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ କାମକରି ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ଯାହା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ ତାହା ଆଣିବାକୁ ଜେଲ୍ ଗଲେ । ହେଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନଥିବାରୁ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ମନାକରିଦେଲେ ଜେଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଶେଷରେ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନପାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ଏକମାତ୍ର ପନ୍ଥା ବାଛିନେଲେ ନୂଆପଡା ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଥିବା ଗୋଲାବନ୍ଧର ଭୁବନ ମାଝୀ । ଗାଁ ପାଖ ଜମିରେ ଥିବା ଏକ ଗଛରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଭୁବନ ।

୨୦୦୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟାକରି ଜେଲ୍ ଯାଇଥିଲେ ଭୁବନ । ଖଡିଆଳ ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଜେଲରେ ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଆଜୀବନ ଜେଲ ଭୋଗିବା ପରେ ନଭେମ୍ବର ମାସ ରେ ଜେଲ ରୁ ମୁକୁଳି ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ । ହେଲେ ଘରେ ଆଗଭଳି ଆଉ ଆଦର ମିଳି ନଥିଲା । କାରଣ ପୁଅ ଅନାଥାଶ୍ରମରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଝିଅର ବାହାଘର ହୋଇ ସାରିଥିଲା ।ତେବେ ଜେଲରେ ବନ୍ଧୁ ପାଲଟିଥିବା କୋମନା ଗଡଗଡବାହାଲିର ସାଙ୍ଗ ହେମଲାଲଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ମିଳିଥିଲା । ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇଁ ହେମଲାଲଙ୍କ ସହ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ବାରମ୍ବାର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ହିଁ କେହି ଶୁଣିନଥିଲେ । ଶନିବାର ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଇବା ଆଶାରେ ଭବାନୀପାଟଣା ଜେଲରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଭୁବନ । ହେଲେ ସେ ବି କିଛି ଶୁଣିନଥିଲେ । ସେଠାରୁ ନିରାଶ ହୋଇ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଫେରିଥିଲେ । ରବିବାର ଗୋଲାବନ୍ଧ ସ୍ଥିତ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିଖୋଜ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଆଉ ଶେଷରେ ମିଳିଥିଲା ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ । ସେପଟେ ଭୁବନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜେଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ହେମଲାଲ । ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବୁ । 

ଭୁବନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ?  ସମଜା ଓ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ପାଇଁ ଭୁବନଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଗଲା କି ? ଯଦି ଏହା ସତ୍ୟ ତେବେ ଦାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଉଚିତ୍ ? ଜଣେ ଅପରାଧୀ ସଜା କାଟି ଆସିବା ପରେ ସମାଜରେ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର କାହିଁକି ମିଳିଲା ନାହିଁ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ।ଆଗକୁ ଯେଭଳି ଏମିତି ଆଉ କାହାସହ ନଘଟେ ଏହା ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇ ପଡିଛି।

   Related Posts