Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

୪ରୁ ୬ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାର ଶସ୍ତା, ସହଜ ଓ ସଠିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷଣ : ଦାବି ରଖିଲା BHU

31/03/2020 at 9:09 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଏହାକ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ମିଳିବାକୁ ଏକ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁଛି ।

ବାରାଣାସୀ ସ୍ଥିତ କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ (ବିଏଚୟୁ)ର ମଲିକ୍ୟୁଲାର ଏବଂ ହ୍ୟୁମାନ ଜେନେଟିକ୍ସ ବିଭାଗର ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରୀ ତଥା ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସରମାନେ ମିଳିତ ଭାବରେ ଏକ ନୂତନ କୌଶଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଶସ୍ତା, ସଠିକ୍ ଏବଂ ୪-୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣର ରିପୋର୍ଟ ଦେବ । ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଗୀତା ରାୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ରେ ସାମିଲ ଛାତ୍ରୀ ଡଲି ଦାସ, ଖୁସବୁ ପ୍ରିୟା ଏବଂ ହିରଲ ଠକ୍କର ଏହି ନୂତନ ଜ୍ଞାନ କ କୌଶଳ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଗୀତା ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର କୌଶଳ RT-PCR ଉପରେ କାମ କରେ ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନାହିଁ । ଏହା ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସିକ୍ବେନ୍ସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରେ । ଯାହା କେବଳ କୋଭିଡ୍-୧୯ରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଚି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାଇରାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ରେ ନାହିଁ । ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନୂତନତ୍ବ ଆଧାର ଉପରେ ଏକ ପେଟେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ପେଟେଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ବାରା ପୂର୍ବ ନୀରିକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରୋଟିନ୍ କ୍ରମକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି କୌଣସି RT-PCR ଆଧାରିତ କିଟ୍ ନାହିଁ । ଡକ୍ଟର ଗୀତା ରାୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ର ସଂକ୍ରମଣର ବଢୁଥିବା ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ସଠିକ୍, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ଶସ୍ତା କିଟ୍ ଅଭାବକୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସବୁ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିପାରିବ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଧିକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ CDSCO ଅର୍ଥାତ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଏବଂ ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଫର୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ।

ଡକ୍ଟର ଗୀତା ରାୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ କିଟ୍ ଶତପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ ନୁହେଁ, ଏହି କାରଣରୁ କରୋନା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ କୌଶଳ ଛୋଟ PCR ୨-୪ ଲକ୍ଷ ମେସିନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ମହଙ୍ଗା ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ PCR ମେସିନ୍ ୧୨-୨୦ ଲକ୍ଷର ଆସିଥାଏ । ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ଦ୍ବାରା ଛୋଟ ଶସ୍ତା PCR ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି କାରଣରୁ ରୋଗୀ ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ ଭାର ପଡିବନାହିଁ ।
ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ କୋଭିଡ-୧୯ ର ଯାଞ୍ଚକୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଯାଞ୍ଚ ଏହା ତଳେ ରହିବ । ତାଙ୍କ କୌଶଳ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ରିପୋର୍ଟ ୪-୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମିଳିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ କୌଶଳ ସହିତ କାହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ । କାରଣ ପୁଣେର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିରୁ ତାଙ୍କର କୌଶଳର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିରୁ ହିଁ ଦେଶରେ କିଟ୍ କୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଉଛି । ଏଠାରେ RND ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ |

   Related Posts