Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଋଷର କରୋନା ଭାକସିନ୍ ସଠିକ୍, ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ନିରାପଦ : ପୁଟିନ ରଖିଲେ ଯୁକ୍ତି, କହିଲେ, ‘ଆମ ଭାକସିନ୍ ସବୁ ନର୍ମ୍ ପୂରଣ କରିଛି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ବି ସଫଳ ହୋଇଛି’

18/08/2020 at 8:19 PM

ମସ୍କୋ, ୧୮|୦୮: ଋଷ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭାକସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଦାବି କରୁଛି । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଛି । ଋଷ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଯେ, ଭାକସିନ୍ ବାବଦରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନ ଓ ଆମେରିକା ଭାକସିନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । କେବେ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, କେତେ ସମୟ ଲାଗିଲା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଆମେରିକା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଋଷ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଛି ।

କୌଣସି ଭାକସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟ୍ରାଏଲ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିରେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ . ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଋଷର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଏବେସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ୍ ଭାକସିନ୍ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଭାକସିନ୍ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭାକସିନ୍ ମସ୍କୋର ଗାମାଲିୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହା କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ସଫଳ ହେବ । ଏହାସହ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପାସ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

ପୁଟିନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଭାକସିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ସମୟରେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୩୮ ଡିଗ୍ରୀ ଥିଲା, ପରଦିନ ଏହା ୩୭.୫ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ପରେ ତାପମାତ୍ରା ସାଧାରଣ ସ୍ତରରେ ରହିଥିଲା ।

   Related Posts