Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବିଦାୟୀ ବେଳାରେ ମନରେ କୋହ ଆଖିରେ ଲୁହ,ମା’ଙ୍କ ମେଲାଣି ପୂର୍ବରୁ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ମା’ଙ୍କ ମେଲାଣି ପୂର୍ବରୁ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ । ବିଜୟା ଦଶମୀରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗରରେ ବଙ୍ଗୀୟ ପରିବାରମାନେ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳିଛନ୍ତି । ମାଙ୍କ ବିଦାୟ ପୂର୍ବରୁ ବେଶ୍ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ ପରେ ମାଙ୍କୁ ମେଲାଣି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ମା’ଙ୍କ ବିଦାୟର ବେଳା । ସେଥିଲାଗି ଏତେ ଭାବପ୍ରବଳତା, ବ୍ୟାକୁଳତା । ବିଶେଷକରି, ବଙ୍ଗୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ ବେଶ୍ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥାଏ । ବିଜୟା ଦଶମୀରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସିନ୍ଦୁର ଖେଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗରରେ ଥିଲା ଏହି ଚିତ୍ର । ନିଜର ସବୁ ଅଳି ଅର୍ଦ୍ଦଳିକୁ ମାଙ୍କ ପାଖରେ ଏମାନେ ସମର୍ପି ଦେଉଛନ୍ତି । ମା ଚାଲିଯିବାର ଦୁଃଖ ମନ ଭିତରେ ରହିଛି, ଆଖିରେ ଲୁହ ବି ଅଛି । ହେଲେ ବିଦାୟ ଯାତ୍ରା ଶୁଭ ହେଉ, ସେଥିଲାଗି ହସି ହସି ମେଲାଣି ଦେବାକୁ ହେବ । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ସଧବାମାନେ ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ଯାଇ ମା’ଙ୍କ ମୁହଁକୁ ପାନ ପତ୍ରରେ ପୋଛି ଦେଉଛନ୍ତି । ମା’ଙ୍କ ସିନ୍ଥିରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ସେହି ସିନ୍ଦୁରକୁ ନିଜେ ଲଗାଇ ପତିଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ କାମନା କରୁଛନ୍ତି ।

ପରସ୍ପରକୁ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ, ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ଅଭିଭାଦନ ଜଣାଉଛନ୍ତି ବଙ୍ଗୀୟ ମହିଳାମାନେ । ବୟସ୍କାମାନେ ନୂଆ ସଧବାଙ୍କୁ ପ୍ରଥା ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ବୁଝାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଖାଲି ସଧବା ନୁହେଁ, ଘରର ସାନମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ମାନେ ସିନ୍ଦୁର ଟୀକା ଓ ସାନ ମାନେ ବୟସ୍କଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାର ପରମ୍ପରା ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଶତାଧିକ ମହିଳାମାନେ ଏହି ସିନ୍ଦୁର ଖେଳରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହୁଥିବା ଏହି ବଙ୍ଗୀୟ ପରିବାରମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ରୀତି ମାନି ଆସୁଛନ୍ତି । ସିନ୍ଦୁର

84 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର