Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଆଜି ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ଜଗତଜନନୀ ମାଆ ଦୁର୍ଗା, କଟକଣା ଭିତରେ ହେବ ଭସାଣୀ

27/10/2020 at 7:37 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭।୧୦: ଆଜି ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ଜଗତଜନନୀ ମାଆ ଦୁର୍ଗା । ମାଆଙ୍କ ମେଲାଣି ପାଇଁ କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୃତ୍ରିମ ଜଳାଶୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଷାଣ ବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରୋଷଣୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସାହି ପରିକ୍ରମ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି ।

 କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭିତରେ ସରିଛି ଚଳିତ ବର୍ଷର ଦୁର୍ଗାପୂଜା । ଚଳିତ ଥର ରାବଣ ପୋଡ଼ି ପାଇଁ କଟକଣା ଥିବାରୁ କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ବରର କେତେକ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗତକାଲି ମାଆଙ୍କୁ ମେଲାଣି ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ଆଉ କିଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପକ୍ଷରୁ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ହେଉଛି । କଟକ ପୁରୀଘାଟ ସ୍ଥିତ ଦେବୀଗଡ଼ାରେ କିଛି ମଣ୍ଡପର ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆଉ କିଛି ମୂର୍ତି ବିସର୍ଜନ କରାଯାଉଛି ।

କଟକଣା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିଜସ୍ବ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏବଂ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ବିସର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି । କଟକରେ ପୁରୀଘାଟ ସ୍ଥିତ ଦେବୀ ଗଡା ବ୍ୟତୀତ କଟକ ସହରର ଅନ୍ୟ ୧୪ ଟି ସ୍ଥାନରେ ବିସର୍ଜନ ଲାଗି ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଖରୀ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିଟି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭସାଣି ହେଉଛି । ସକାଳ ୧୦ ଟା ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ଯାଏଁ ଭସାଣ ଉତ୍ସବ ହେବ । ପୋଲିସ ଏସକର୍ଟରେ ୪ଟି ଟାଇମ୍ ସ୍ଲଟରେ ଭସାଣ ହେବ । ମୂର୍ତ୍ତି ଭସାଣି ସମୟରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବା ସାହି ପରିକ୍ରମାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ।

   Related Posts