Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଖରାଦିନେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଛି ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପାଣି ଏଟିଏମ୍, ୧ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ୨ ଲିଟର ଶୁଦ୍ଧ ଥଣ୍ଡା ପାଣି

19/05/2019 at 7:14 PM

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ୧୯|୫: ଖରାଦିନେ ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଥିବା ବେଳେ ରାଜକନିକାର ଭାରିଗଦା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସରପଚଂ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ପାଣି ଏଟିଏମ୍ ଭଳି ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବାଟୋଇଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଛି । ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତଗର୍ତ ଭାରିଗଦା ଗାଁରେ ଏଭଳି ପାଣି ଏଟିଏମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ପାଣିର ଉତ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି ଏଠାରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଖରାଦିନେ ସ୍ଥାନୀୟ  ଲୋକେ  ପାଣି ଟିକେ ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେବା ସହିତ ପାଖରେ ଥିବା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରୁ ପାଣି ଆଣି ରୋଷେଇ କରିବା ସହିତ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ ।

ନଦୀ ପାଣି ଖରାଦିନେ  ସୁଖି ଯାଉଥିବାରୁ  ମାଇଲ ମାଇଲ ଦୂରକୁ ପାଦରେ ଯାଇ ପାଣି ଆଣି ନିଜର ତୃଷା ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ । କେବଳ ଗ୍ରାମବାସୀ ନୁହଁନ୍ତି କଟକ ଚାନ୍ଦବାଲିର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଏହି ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଯାଇଥିବାରୁ ବହୁ ବାଟୋଇ ମଧ୍ୟ ପାଣି ଟିକେ ପାଇଁ ହଇରାଣ ହରକତ ହେଉଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଚଂ ବହୁ ରାଜନେତା ଓ ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ନୟାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଏଭଳି ଏକ ପାଣି ଏଟିଏମ୍ ଭଳି ନିଆରା ପଦକ୍ଷପ ନେଇଥିଲେ । ୧ ଟଙ୍କାରେ ଏହି ଏଟିଏମ ୨ ଲିଟର ଶୁଦ୍ଧ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ।  ତେବେ ଏହି ଏଟିଏମଟିକୁ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ କେବଳ ନିଜ ଅଂଚଳର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟେଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ବହୁ ବାଟୋଇ ଓ ବେପାରିମାନଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ବିରଳ ଏଟିଏମଟିକୁ କରିବା ପାଇଁ ସରପଚଂ ପାଣ୍ଠିରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ସରପଚଂ ବରାଦ କରିଥିଲେ । ଏହି ଏଟିଏମରୁ ଯାହା ପାଣ୍ଠି ଉପାର୍ଜନ ହେଉଛି ତାହା ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ସରପଚଂ ଫଣ୍ଡକୁ ଯିବା ସହିତ ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି ।

ତେବେ କେବଳ ଏଟିଏମ୍ ନୁହେଁ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ସରପଚଂଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ଏକ ପାଣି ଟ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ଘର ଘର ବୁଲି ମାଗଣାରେ ପାଣି ଯୋଗାଉଛି । ତେବେ ସରପଚଂଙ୍କ ଏଭଳି ନିଆରା ପଦକ୍ଷପ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ।

   Related Posts