Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଏସବୁ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ନିଅନ୍ତୁନାହିଁ କୋଭାକ୍ସିନ୍, ସତର୍କ କରାଇଲା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ : ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଲେ ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

19/01/2021 at 10:49 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୧: ଦେଶର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିଛି । କୋଭିସିଲ୍ଡ ଓ କୋଭାକ୍ସିନ୍ କୁ ଦୁଇଟି ଅସ୍ତ୍ର କରିଛି ଭାରତ । ଏହି ଦୁଇ ଅସ୍ତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ହରାଯାଉଛି । ଭାରତରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ର କୋଭିସିଲ୍ଡର ଜରୁରୀ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିସାରିଛି । ଏହାପରେ ଦେଶରେ ୧୬ ଜାନୁଆରୀରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟିକାକରଣ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଏକ ଫ୍ୟାକ୍ଟସିଟ୍ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ, କେଉଁ କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା ଦିଆଯିବା କଥା ନୁହେଁ ।

କମ୍ପାନୀ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ ରେ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଇଥିବା ଫ୍ୟାକ୍ଟସିଟ୍ ଜରିଆରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କହିଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ଆଲର୍ଜି, ଥଣ୍ଡା, ରକ୍ତସ୍ରାବ ରୋଗ ସହ ଯେଉଣାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଦୁର୍ବଳ ଅଛି ଅଥବା ଔଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ଅଥବା ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଉପର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ ସେମାନେ ଏହି ଟିକା ନେବା କଥା ନୁହେଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଗର୍ବବତୀ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକା ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି ସେହି ଅନ୍ୟ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରିବନାହିଁ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଫ୍ୟାକ୍ଟ ସିଟ୍ ରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ନିୟମିତ ରୂପରେ ଔଷଧ ସେବନ କରୁଥିଲେ ଅଥବା ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଥିଲେ ଟିକାକରଣ ସମୟରେ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଦେଖାଇବା ଜରୁରୀ । କେବେଠାରୁ ଏବଂ କେଉଁ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛ ତାର ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଦେବା ଜରୁରୀ ।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଟିକାକରଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବା ପରେ ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । କୌଣସି ଟିକାପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ଅଥବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିଲେ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗମ୍ଭୀର ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

   Related Posts