Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆସିଲା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଅନ୍ତୀମ ପରୀକ୍ଷଣ ରେଜଲ୍ଟ : କରୋନା ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ ୭୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ଓ ଡେଲ୍ଟାରେ ୬୫.୨% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

3/07/2021 at 9:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୭ : ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା ନିର୍ମାତା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୋଭାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତୀମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିଛି । ଏହାସହ ସର୍ବସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିଛି ଏହାର ଫଳାଫଳ । ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ କହିଛି ଯେ କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି । ଏହାସହ କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକା କରୋନା ରୋଗୀ ଏବଂ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପରୀକ୍ଷଣର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା ୭୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଏଥିସହ, ଏହି ଟିକା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ନୂତନ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବିପଜ୍ଜନକ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ବିରୋଦ୍ଧରେ ୬୫.୨% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ପ୍ରି-ପ୍ରିଣ୍ଟ ତଥ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଇ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷଣଗତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହାର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ୭୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ, କୋଭୋସିନ୍ କରୋନା ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୯୩.୪ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଏଥିସହ, ଏହା କରୋନାର ଡେଲ୍ଟ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ୬୫.୨% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ୧୩୦ଟି କରୋନା ମାମଲାରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଥ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋଭାକ୍ସିନ ୬୩.୬ % ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

   Related Posts