Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ଗଲା ‘କାଳିଆ’ ଟଙ୍କା, ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୯୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପଠାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଧୁମଧାମ୍‌ରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜି, ଚଢଉ କଲେ ତହସିଲଦାର…ଲାଗିଲା ମୋଟା ଅଙ୍କର ଫାଇନ୍
  • ||
  • ୩ ହଜାର ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୬୦ଟି ବସ୍ତାରେ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ
  • ||
  • ନାଉ କିଆରୀରୁ ଜବତ ହେଲା ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚେତୁ ନାହାଁନ୍ତି ଲୋକେ, ବିନିକା ବଜାରରେ କରୋନା କଟକଣା ବାଟବଣା
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧଳା ଜହର ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କଲା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜବତ ହେଲା ୯ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫିକା ପଡିଛି ଇଦ୍, ଯାଜପୁରରେ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଉଦ୍-ଉଲ୍-ଫିତର
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର, ସ୍ବାମୀ ଆହତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆପ୍ ନେତା ଜରନେଲ୍ ସିଂହଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଜରିଓ୍ବାଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୭୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛଟେଇ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

23/11/2019 at 9:48 PM

ଭଦ୍ରକ ୨୩।୧୧ –   ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି । ଯଦି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏବେ ଏହି ଆଶଙ୍କା । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୬ରୁ ଅଧିକ ଛୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କାରଣରୁ ଛଟେଇ କରାଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ପରେ ଏପରି ଆଶଙ୍କା ଓ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛଟେଇ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ।ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଯେତିକି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ, ତାଠୁ ବେଶି ଆଶଙ୍କା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଉପରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ  । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ  ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଅଧିକ । ଡାକ୍ତରଖାନାର ଆଉଟଡୋର ଏବଂ ଇନଡୋର ଚିକିତ୍ସା ସେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ  ଅଛନ୍ତି  ୨୬ ରୁ ଅଧିକ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ । ଯୋଗ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ , ଛଟେଇ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ । ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହ  ପାଞ୍ଚ ଦିନ ସମୟ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

 ଅର୍ଥ ଅଭାବ କାରଣରୁ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ  ଛଟେଇ କରାଯିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ରୋଗୀକଲ୍ୟାଣ ସମିତିରୁ  ଏହି  କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ୟ  ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସମିତିର ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାରୁ, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ଦେବା ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି  । ସେଥିଲାଗି ଛଟେଇ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଜିଲ୍ଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ପୂର୍ବ ରୁ ନୋଟିସ ମିଳିଥିଲେ ବି  ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହେବା ପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ।

ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ରେ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଆଦର ବଢୁଛି । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଓ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଧିକ । ତେଣୁ ଭଦ୍ରକ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଛୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା ସ୍ବାଭାବିକ । କାରଣ, ଲୋକେ ହିଁ ବେଶି ହନ୍ତସନ୍ତ ହେବେ ।  

   Related Posts