Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପିଅନ୍ତୁ ମାଠିଆ ପାଣି, ମିଳିବ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା

11/06/2021 at 7:30 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୬: ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମାଠିଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ଏହାର କାରଣ ହେଲା ମାଟି ପାତ୍ରରେ ଥିବା ପାଣି ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଆମର ପୂର୍ବଜମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଏହାର ଜଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ମାଟି ପାତ୍ର କିମ୍ବା ମାଠିଆରୁ ପାଣି ପିଇଥିବେ । ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ, ମାଠିଆର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ମାଟି ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ-

8 Health Benefits of drinking water from an earthen pot Matka During  Summers : गर्मी से राहत पाने के लिए पीजिए मटके का ठंडा पानी और पाइए ये 8  अचूक फायदे

-ଦି ହେଲ୍ଥସାଇଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ମାଟି ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ଗଳା ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ, ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଆଜମା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଫ୍ରିଜର ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବଦଳରେ ମାଠିଆ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଗଳା ପାଇଁ ମାଠିଆ ପାଣି ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ ।

-ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲଗୁଡିକ କେବଳ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ BPA ପରି ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ମାଟି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ରଖିବା ଭଲ । କାରଣ ଏହା କେବଳ ଜଳକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିନଥାଏ, ବରଂ ଏହା ଦୂଷିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ ।

-ବାସନ ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ମାଟି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାଗନେଟ୍ ଏନର୍ଜିରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ, ମାଟି ପାତ୍ରରୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

-ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ମାଠିଆ ପାଣି ପିଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ରହିଥାଏ । ମାଠିଆ ପାଣିରେ ଅନେକ ରୋଗର ମୁକାବିଲା କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଥାଏ ।

-ଗ୍ରୀଷ୍ମ ମାସରେ ଲୁ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । ମାଟି ହାଣ୍ଡିର ପାଣି ପିଇବା ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, କାରଣ ମାଟିରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶୀଘ୍ର ରିହାଇଡ୍ରେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

   Related Posts