Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଓଜନ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ପିଅନ୍ତୁ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଜୁସ୍, ପାଚନତନ୍ତ୍ର ହେବ ମଜବୁତ

11/06/2021 at 7:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୬: ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇରେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ବହୁତ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ମରାଠୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ଜୀବନ ହେଉଛି ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର । ଏହା କେବଳ ତରକାରୀର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇନଥାଏ ବରଂ ଅନେକ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିଥାଏ । ଖାଲି ପେଟରେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଖାଲି ପେଟରେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ରସ ପିଇବା ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ପତ୍ରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ରହିଥାଏ, ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଥାଏ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।  ଏହା ଶରୀରରେ ଗଚ୍ଛିତ ଅତିରିକ୍ତ ଚର୍ବିକୁ ଶୀଘ୍ର କମାଇଥାଏ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ରସ ପିଇପାରିବେ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ରସର ଉପକାରିତା ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ।

How to have kadi patta (curry leaf) juice for weight loss | The Times of  India

ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ:

ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ପରେ ସେହି ପାଣିକୁ ଛାଣି ସେଥିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏହାକୁ ଜୁସ୍ କିମ୍ବା ଚା ଭାବରେ ପିଇପାରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ରସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ । ବ୍ୟାୟାମ କରିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ପିଇପାରିବେ ।

ଏହାର ଫାଇଦା:

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶକ୍ତିଶାଳୀ- ଯଦି ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ରହେ ତେବେ ଶରୀରରେ ଚର୍ବି ଜମା ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର କମିଯାଇଥାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ, ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟତାର କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ ଏହା ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ପେଟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ – ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରରେ ଆଲକାଲଏଡ୍ ରହିଥାଏ, ଯାହା ମୋଟାପଣ ଏବଂ ଲିପିଡକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲେସିରାଇଡ୍ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ କମିଥାଏ । ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ଏହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ।

ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରେ – ପ୍ରତିଦିନ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସ୍ୱଭାବିକ ଭାବରେ ଡିଟକ୍ସ ହୋଇଥାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ଶରୀରକୁ ସଫା କରିଥାଏ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ । ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।

   Related Posts