Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମା’ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ଘଟଣା : କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ, ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ : ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||

ଦେଶରେ ରହିବାକୁ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ସହର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଟପ୍ ୫ରେ ଅଛନ୍ତି ଏହିସବୁ ସହର

19/06/2021 at 3:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୬ : ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ସେହି ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ବିଷୟରେ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସଂକେତ | ସେଣ୍ଟର ଫର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଏନଭାରମେଣ୍ଟ (CSE) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ନୂତନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ରହିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଯୋଗ୍ୟ। ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ପଛରେ ନଜର ଆସିଛି। ଇଜ ଫର ଲିଭିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଚେନ୍ନାଇ, ଶିମଲା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଛି। ତେବେ ଏହି ସର୍ଭେ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେଠାକାର ଜନତାଙ୍କୁ ପଚାର ଯାଇଥିଲା, ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ରାଜଧାନୀର ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ।

ସେଣ୍ଟର ଫର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଏନଭାରମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନୂଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଜ ଫର ଲିଭିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଚାରୋଟି ମାନଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ, ଜୀବନଶୈଳୀ, ରୋଜଗାର କରିବାର କ୍ଷମତା, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ମାନଦଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ଚାରୋଟି ମାନଦଣ୍ଡରେ ସହରଗୁଡିକ ୧୦୦ ରୁ ସ୍କୋର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ମାନଦଣ୍ଡରେ ଦିଲ୍ଲୀ ୫୦ ରୁ ୬୦ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ନାଗରିକଙ୍କ ଧାରଣା ସର୍ଭେରେ ୬୯.୪ ମଧ୍ୟରେ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ଏହାର ତୁଳନାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ନାଗରିକଙ୍କ ଧାରଣା ସ୍କୋର ୯୪.୮ ଏବଂ ଜୟପୁର ୮୭.୧ ସ୍କୋର ହାସଲ ହୋଇଥିଲା।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହର ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପରେ ଚେନ୍ନାଇକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ସିଏସ୍ଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଜଗାର ସମ୍ଭାବନା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ସର୍ଭେରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ୧୦୦ ରୁ ୭୮.୮ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ (ଚେନ୍ନାଇ, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହାଇଦ୍ରାବାଦ) ରୋଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ୧୦୦ ରୁ ୩୦ରୁ କମ୍ ଅଙ୍କ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ସେଣ୍ଟର ଫର ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଏନଭାରମେଣ୍ଟ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁନୀତା ନାରାୟଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସହର କ୍ଷେତ୍ରରେ ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିକାଶର ଦିଗ ଅସ୍ଥିର ଅଟେ। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ ସହରଗୁଡିକୁ ବିକଶିତ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ ହେବାକୁ ଆହୁରି ସମୟ ଲାଗିବ। ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ତୁଳନାରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବହୁତ କିଛି କରିବାକୁ ପଡିବ।

   Related Posts