Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ :ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ମମତା, କହିଲେ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି

5/11/2021 at 8:35 AM

କୋଲକାତା ୧୧/୦୫: ବରିଷ୍ଠ ତ୍ରୁଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁବ୍ରତ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ହୃଦଘାତରେ ଚିକିତ୍ସତ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ମୁଖାର୍ଜୀ ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ବିଭାଗର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ । ଏହି ସପ୍ତାହରେ ତାଙ୍କ ହୃଦଘାତ ସମସ୍ୟା ହେବାରୁ ତାଙ୍କର ଆଞ୍ଜିଓପ୍ଲାଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଗୁରୁବାର ରାତି ୯.୨୨ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫିରହାଦ୍ ହାକିମ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁନି । ଯେ ସେ ଆଉ ଆମ ସହ ନାହାଁନ୍ତି । ସେ ଏପରି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଦଳର ନେତା ଥିଲେ ।

କହିବାକୁ ଏହା ମୋ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ଷତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଶେଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସରକାରୀ ବାସଭବନ ଅଡିଟୋରିୟମ ରବୀନ୍ଦ୍ର ସଦାନକୁ ନିଆଯିବ । ସେଠାରୁ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ବାଲିଗୁଞ୍ଜ ଘରକୁ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘରକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଖାନାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଷ୍ଟେଣ୍ଟ ଥ୍ରୋମ୍ବୋସିସ୍’ ଥିଲା, ଯାହା ପର୍ଚ୍ୟୁଟାନ୍ସ କରୋନାରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପର ସାଂଘାତିକ ଜଟିଳତା ଅଟେ ।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ମୁଖାର୍ଜୀ ଆଞ୍ଜିଓପ୍ଲାଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ସେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା, କୋପିଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ନାରଦା ଅଡିଓ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିଥିଲା । ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ୨ୟ ଟର୍ମ ସରକାରରେ ମୁଖାର୍ଜୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଜଣେ ଆଗଧାଡିର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଥିଲେ ।

ସେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା – ସୋମେନ୍ ମିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରିୟା ରଂଜନ ଦାସମୁନିଙ୍କ ସହ ଏକ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ମୁଖାର୍ଜୀ ଏବଂ ମିତ୍ର ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦୧୦ ଏବଂ ୨୦୦୮ ରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୧୪ ରେ ମିତ୍ର ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ପାର୍ଟିକୁ ଫେରିଥିବାବେଳେ ମୁଖାର୍ଜୀ ଟିଏମସିରେ ରହିଥିଲେ । ଦାସମୁନ୍ସି ଏବଂ ମିତ୍ର ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦୧୭ ଏବଂ ୨୦୨୦ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ ।

ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଗଭୀର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି “ମୁଁ ମୋ ଜୀବନରେ ଅନେକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ମୋ ପାଇଁ ବଡ ଝଟକା । ମୁଁ ଭାବୁ ନାହିଁ ସୁବ୍ରତ ଡାଙ୍କ ପରି ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ । ଦଳ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ (ବାଲିଗୁଞ୍ଜ) ତାଙ୍କର ଥିଲା ପ୍ରାଣ । ମୁଁ ସୁବ୍ରତ ଦାଙ୍କ ଶରୀର ଦେଖି ପାରିବି ନାହିଁ ।

   Related Posts