Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ନିଆରା ବାହାଘର: ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ କଲେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ

29/11/2021 at 10:07 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧୧: ଏବେ ଚାଲିଛି ବିବାହ ଋତୁ । କରୋନା କଟକଣା କୋହଳ ହେବା ପରେ ବିବାହକୁ ଧୂମଧାମରେ କରିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ଚି । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହୁଗଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ବିବାହର ଖାସିୟତ ହେଉଛି ଜଣେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ସେହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ପୁରୁଷମାନେ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ପରମ୍ପରାରେ ଲାଗିଛି ବ୍ରେକ୍ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ଏଥର ମହିଳା ପୂଜାରୀ କରିଛନ୍ତି ବିବାହ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ଏକ ଫଟୋ । ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବା ସହ ବିବାହ କର୍ମ କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବେଦ ମନ୍ତ୍ରପାଠ ପଢି ଯଜ୍ଞ ବି କରୁଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଏହି ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ଏହି ଦମ୍ପତି ଉଭୟେ ପୂର୍ବରୁ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ବଙ୍ଗୀୟ ବିବାହରୁ କିଛି ଅଲଗା କରିବେ ।

ଏହା ପରେ ମହିଳା ପଣ୍ଡିତ ଅନୀତା ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏହି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ନବ ବିବାହିତଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଉଭୟ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଅଟନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଉଭୟ ପ୍ରେମରେ ପଡିଗଲେ । ପ୍ରେମ ଏତେ ବଢିଗଲା ଯେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ବୈବାହିକ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ତେବେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ବନ୍ଧନକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଦମ୍ପତ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା ପୁରୋହିତ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା କରିବା ବ୍ରାହ୍ମଣବାଦ ଏବଂ ପୁରୁଷ ପ୍ରଣାଳୀ ସମାଜକୁ ଏକ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଏହି ବଙ୍ଗଳା ଦମ୍ପତି ସମାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଣେ ଲେଡି ପୁରୋହିତ ସହାୟତାରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts