Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

କେବଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ତ୍ବଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଘିଅ : ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

29/11/2018 at 1:03 PM

ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀ ଘିଅ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ,ଏଥରେ ତିଳେମାତ୍ର ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଘିଅ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ  କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାର ବାସ୍ନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ବଦଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଘିଅ କେବଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଏହା ତ୍ବଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘିଅ ତ୍ବଚା ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ।

୧.ଶୁଷ୍କ ତ୍ବଚାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ : ଘିଅ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚାର ଶୁଷ୍କପଣକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। କିଛି ବୁନ୍ଦା ଘିଅକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଲଭାବରେ ମସାଜ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଶୁଷ୍କପଣ ଦୂର ହୋଇ ତ୍ବଚାରେ ଚମକ ଆସିବ।

୨.ଚର୍ମ କୁଞ୍ଚନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ: ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମକୁଞ୍ଚନ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ତେବେ ଘିଅ ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ। ଘିଅରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆଣ୍ଟି ଏଜିଙ୍ଗ୍ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଘିଅକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚାରେ ଚର୍ମକୁଞ୍ଚନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ।

୩.ଗାଧୋଇବା ପରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ପରେ ତେଲ ଲଗାଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହା ବଦଳରେ ଘିଅ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ୫ଚାମଚ ଘିଅକୁ ଏସେନ୍ସିଆଲ ତେଲର ୧୦ବୁନ୍ଦାରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ତ୍ବଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଅନୁଭବ କରିବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା କେତେ ନରମ ଏବଂ ମୁଲାୟମ ଲାଗିବ।

୪.ଆଖିର ଥକାପଣ ହେବ ଦୂର : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ସବୁବେଳେ କ୍ଳାନ୍ତ ଲାଗୁଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘିଅ ଡବାରୁ ଘିଅ କାଢ଼ି ଆଖି ଚାରିପଟେ ଲଗାନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଯେପରି ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଭିତରକୁ ନ ଯାଏ। ଆଖି ଚାରିପଟେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମସାଜ କଲେ ଆପଣ ଫରକ ଅନୁଭବ କରିବେ।

୫.ନରମ ଓଠ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ: ଶୀତଦିନେ ଓଠକୁ ନରମ ଏବଂ ମୁଲାୟମ ରଖିବା ପାଇଁ ଘିଅ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ। ଓଠରେ ନିୟମିତ ଘିଅ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ଏହା ଚିକଚିକ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ।

   Related Posts