Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲକୁ କମ୍ କରି ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ରାଶି : ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

18/01/2019 at 12:47 PM

ରାଶି ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ହିତକର ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ରାଶିରେ ସେସମିନ ନାମକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଥାଏ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାଶିରୁ ମିଳୁଥିବା ଲାଭଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ

୧.ହାଇପର ଟେନସନକୁ ଦୂର କରିଥାଏ: ରାଶିରୁ ବାହାରୁଥିବା ତେଲ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ହୃତପିଣ୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା କମିଥାଏ । ଏହା ଛଡ଼ା ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ହାଇପର ଟେନସନକୁ କମ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ରାଶିରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭଳି ମିନେରାଲ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ରାଶି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରକୁ ୨୫ପ୍ରତିଶତ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ।

୨.କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲକୁ କମ୍ କରିଥାଏ: କଳା ରାଶି କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ସ୍ତରକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ସେସାମିନ୍ ଏବଂ ସେସମୋଲିନ୍ ନାମକ ଦୁଇଟି ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ ଯାହା ଲିଙ୍ଗନାସ ନାମକ ଫାଇବରର ସମୂହ ହୋଇଥାଏ। ଲିଙ୍ଗନାସର ପ୍ରଭାବରୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ।

୩.ହଜମ କ୍ରିୟା ଠିକ୍ ରଖିଥାଏ: ରାଶିରେ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଫାଇବର ହଜମ କ୍ରିୟାକୁ ଠିକ୍ ରଖିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଖାଦ୍ୟନଳୀର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ତରଳ ଝାଡ଼ାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କରିଥାଏ।

୪. ଫୁଲାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ: ରାଶିରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ତମ୍ବା ରହିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଆଣ୍ଠୁ,ଗଣ୍ଠି ଏବଂ ହାଡ଼,ମାଂସପେଶୀରେ ଫୁଲାପଣ କରିବା ସହ ଆର୍ଥରାଇଟିସ୍ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ରକ୍ତବାହିନୀ, ହାଡ଼ ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ପାଇଁ ତମ୍ବା ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଖଣିଜ ଅଟେ।

   Related Posts