Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଲେ କରୋନାକୁ ଡରନାହିଁ : ଭୋଡକା ପିଅ ଆଉ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନର ମଜା ନିଅ, ପାଖ ମାଡିବନି ଭାଇରସ୍

31/03/2020 at 3:18 PM

ମିନସ୍କ ୩୧/୦୩ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱରେ ୩୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ଭୟଭୀତ ଏବଂ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଭାଇରସକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ତେବେ ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ ନିର୍ଭିକ ଅଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହାନ୍ତି । ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଫୁଟବଲ୍ ଏବଂ ଆଇସ୍ ହକି ଖେଳାଯାଉଛି | ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତି ଅଛନ୍ତି | ଲୁକାଶେଙ୍କୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କରୋନା ହେବାର କୌଣସି ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ଭୋଡକା ପିଇବା ଏବଂ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ ନୂତନ ଦେଶ ହୋଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୯୦ ଲକ୍ଷ  | ୧୯୯୪ ମସିହାରୁ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୯୨ ଜଣ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ତଥାପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ଭିକ ଅଛନ୍ତି | କରୋନାକୁ ନେଇ ସେ ବିଲକୁଲ ସଚେତନ ନୁହନ୍ତି | ନିକଟରେ ସେ ନିଜେ ଏକ ଆଇସ ହକି ମ୍ୟାଚରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଣ୍ଠେଇ ବଞ୍ଚିବା ଠାରୁ ନିର୍ଭିକ ହୋଇ ମରିଯିବା ଭଲ | ଓଲଟା ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ “ଆପଣ ଏଠାରେ କୌଣସି ଭାଇରସ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖୁଛନ୍ତି କି ? ମୁଁ ତ ଦେଖୁନାହିଁ। “

ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କହିଥିଲେ, ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଖେଳ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ। ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ମିଲି ଭୋଡକା ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଗରମ ରହିବା ପାଇଁ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | କ୍ଷେତରେ କାମ କରିବା ଜରୁରୀ | ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଏହି ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକଡାଉନ, ସୀମା ସିଲ୍ କରିବା କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।” ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ରୁଷ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସେମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିଥିଲେ |

ବେଲାରୁଷରେ ମେ ୯ ତାରିଖରେ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ରାସ୍ତାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଦେଶବାସୀ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ସହକାରେ କାରଣ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଲୁକାଶେଙ୍କୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାତିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭଗବାନ ନିଜେ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିବେ | ଅନେକ ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିଦିଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ସେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ନୁହନ୍ତି | ସେ ସୀମା ସିଲ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କିଏ ଅତ୍ୟଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ହେବେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts