Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡ ଘରେ ‘ଭିନେ’ କଳି : ହିନ୍ଦୁଜା ୪ ଭାଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆତ୍ମୀୟ ବାଧକ, ମାମଲା କୋର୍ଟରେ
  • ||
  • କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ : କିଓ୍ୱି ବୋଲରଙ୍କ ଦମଦାର ବୋଲିଂ, ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ୩୪୫ରେ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଦମଦାର ଶତକ, ନିରାଶ କଲେ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହ ଓ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୨୨୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜନ୍ମହେଲା ୨ ମୁଣ୍ଡିଆ ଶିଶୁ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଛାଡି ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ବାପା-ମାଆ
  • ||
  • ମାତିଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟକଲେ ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା କିଙ୍ଗଫିସର ବସ୍, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ଗଜପତିରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଅପରେସନ ନୀଳ ଜହର : ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ରେକର୍ଡ
  • ||

ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଲେ କରୋନାକୁ ଡରନାହିଁ : ଭୋଡକା ପିଅ ଆଉ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନର ମଜା ନିଅ, ପାଖ ମାଡିବନି ଭାଇରସ୍

31/03/2020 at 3:18 PM

ମିନସ୍କ ୩୧/୦୩ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱରେ ୩୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ଭୟଭୀତ ଏବଂ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଭାଇରସକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ତେବେ ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ ନିର୍ଭିକ ଅଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହାନ୍ତି । ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଫୁଟବଲ୍ ଏବଂ ଆଇସ୍ ହକି ଖେଳାଯାଉଛି | ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତି ଅଛନ୍ତି | ଲୁକାଶେଙ୍କୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟାଡିୟମରେ କରୋନା ହେବାର କୌଣସି ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ଭୋଡକା ପିଇବା ଏବଂ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ ନୂତନ ଦେଶ ହୋଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୯୦ ଲକ୍ଷ  | ୧୯୯୪ ମସିହାରୁ ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କ୍ଷମତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୯୨ ଜଣ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ତଥାପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ଭିକ ଅଛନ୍ତି | କରୋନାକୁ ନେଇ ସେ ବିଲକୁଲ ସଚେତନ ନୁହନ୍ତି | ନିକଟରେ ସେ ନିଜେ ଏକ ଆଇସ ହକି ମ୍ୟାଚରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଣ୍ଠେଇ ବଞ୍ଚିବା ଠାରୁ ନିର୍ଭିକ ହୋଇ ମରିଯିବା ଭଲ | ଓଲଟା ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ “ଆପଣ ଏଠାରେ କୌଣସି ଭାଇରସ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖୁଛନ୍ତି କି ? ମୁଁ ତ ଦେଖୁନାହିଁ। “

ଲୁକାଶେଙ୍କୋ କହିଥିଲେ, ଜୀବାଣୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଖେଳ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ। ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ମିଲି ଭୋଡକା ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଗରମ ରହିବା ପାଇଁ ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | କ୍ଷେତରେ କାମ କରିବା ଜରୁରୀ | ଠିକ୍ ସମୟରେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଏହି ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକଡାଉନ, ସୀମା ସିଲ୍ କରିବା କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ଦୂରତାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।” ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ରୁଷ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ବେଲାରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସେମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିଥିଲେ |

ବେଲାରୁଷରେ ମେ ୯ ତାରିଖରେ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ରାସ୍ତାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଦେଶବାସୀ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ସହକାରେ କାରଣ ବିଜୟ ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଲୁକାଶେଙ୍କୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜୟ ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାତିଲ କରାଯିବ ନାହିଁ। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭଗବାନ ନିଜେ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିବେ | ଅନେକ ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିଦିଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ସେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ନୁହନ୍ତି | ସେ ସୀମା ସିଲ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କିଏ ଅତ୍ୟଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ହେବେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts