Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ପୁଣି କରୋନା ଭୟଙ୍କର, ବେଜିଂ ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ ମାର୍କେଟ୍ ସିଲ୍

13/06/2020 at 11:13 AM

ବେଜିଂ ୧୩।୦୬: ଚୀନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ବ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ସାରାବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ମହାମାରୀର ରୂପ ନେଇଛି । ତେବେ କିଛି ଦିନର ଅନ୍ତରାଳ ପରେ ପୁଣି ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା  ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚୀନ୍‌ର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ଏବେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ କି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା  ଓ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇବାର ଆଶଙ୍କାରେ ବେଜିଂ ଏକ ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ କୃଷି ବଜାରକୁ ସିଲ୍‌ କରିଦିଆଯାଇଛି । ସାମୟିକ ଭାବେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଶନିବାର ଦିନ ଚୀନ୍‌ର ସମୟ ସକାଳ ୩ଟାରେ ଜିନଫାଡି ହୋଲସେଲ ବଜାର ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବଜାର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଏକ ମାଂସ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଖବର ପାଇବା ପରେ ପୂରା ମାର୍କେଟକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯେ, ଏମାନେ କିପରି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି । ଏହାର କିପରି ପ୍ରସାର ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ସାରାବିଶ୍ୱ ଏବେ ଚିନ୍ତା । ଡିସେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ହୁବେଇ ପ୍ରାନ୍ତର ରାଜଧାନୀ ଉହାନର ଏକ ସମୁଦ୍ରୀ ଭୋଜନ ବଜାରରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ବେଜିଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜିନଫାଡି ବଜାରରେ ଗୋମାଂସ ଏବଂ ମଟନ୍ କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବା ସହିତ ସହରର ଅନ୍ୟ ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ବନ୍ଦ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଭାଇରସ୍‌ର  ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଦେଖି ବେଜିଂର ପ୍ରମୁଖ ଦୋକାନ ବଜାରରେ ରାତାରାତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ବେଜିଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ବଜାରରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ନୂତନ ମାମଲା ହେତୁ ସୋମବାରରୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଥିବା ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚୀନ୍‌ରେ ୧୧ ଟି ନୂଆ COVID-19 ମାମଲା ଏବଂ ସାତଟି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ବୋଲି ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି। ଏବଂ ସମସ୍ତ ୬ ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରସାରିତ ମାମଲା ବେଜିଂରେ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts