Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ, ୧୨୫୫ ବିମାନ ବାତିଲ କଲା ବେଜିଂ ଏୟାରପୋର୍ଟ

17/06/2020 at 9:34 AM

ବେଜିଂ ୧୭।୦୬: ଚୀନ୍‌ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ପୁଣି ଥରେ ଚୀନ୍‌ରେ ବେକାବୁ ହୋଇଛି । ଗତ କିଛି ହେଲା ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କିଛି ମାସରେ ତଳେ ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବହୁତ କମ୍‌ ମାମଲା ଦେଖାଦେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ଦନ ହେଲା ଚୀନ୍‌ରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଅଣାୟତ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗତ ୧୦ ଦିନରେ ବେଜିଂରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚୀନ୍‌ ସରକାର କେତେକ ବିମାନଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବେଜିଂ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୧୨୫୫ ବିମାନ ଯାତ୍ରାକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।   

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ବେଜିଂରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହାର ଆରମ୍ଭ ଏକ ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ ବଜାରରୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ରେ ଏହା କରୋନା ଭାଇରସର ୨ୟ ଲହରୀ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।  ଡିସେମ୍ବରରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଆରମ୍ଭ ଚୀନ୍‌ରୁ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଉହାନ ସହରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲା । ପେବୃଆରୀ  ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ରୁ ଲଗାତର ଭାବେ କରୋନା ଭାଇରସର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ।  କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହା କମି ଯାଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୮୪ ହଜାର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା , ପରେ ଏହା ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ଆସିଥିଲା । ଏହାପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କଟକଣା ଧିରେ ଧିରେ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବେଜିଂର ଏକ ମାର୍କେଟରୁ ୩୬ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଏହାପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ମାର୍କେଟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଟେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିକମ୍‌ରେ ୧୫୦ଟି ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବେଜିଂ ପ୍ରଶାସନ କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଲେବୁଲ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲର୍ଟ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି । କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଜି ଚୀନ୍‌ର ପକ୍ଷରୁ ଉଡାଣ ଭରିବାକୁ ଥିବା ୧୨୫୫ଟି ବିମାନ ଯାତ୍ରାକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts