Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

ବିଛଣାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷମାନେ ଦୁଇଟି ଅଙ୍ଗରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହି ତେଲ , ଦେଖିବେ କମାଲ

31/12/2018 at 8:30 PM

ଆପଣମାନେ ଶରୀରସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ହର୍ବାଲ ଜିନିଷର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ତେଲ ବାବଦରେ କହିବୁ, ତାହା କୌଣସି ହର୍ବାଲ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ କିଛି କଷ୍ଟ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହାତ ପାହାନ୍ତାରେ ମିଳିଯିବ । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥାହେଲା ଏହାର ଉପଯୋଗ ଜାଣି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଆଜି ଆମେ ଯେଉଁ ତେଲ କଥା କହୁଛୁ, ତାହା ହେଲା ସୋରିଷତେଲ । ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ରୋଷେଇରେ ସନଫ୍ଲାଓ୍ଵାର, ପାମୋଲିନ ଭଳି ସୋରିଷ ତେଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ରୋଷେଇକୁ ଛାଡ଼ି ପ୍ରାୟ ଅନ୍ୟକାମରେ ଏହି ତେଲର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଜାଣିବେ ତ ଏହିତେଲର ଉପକାରିତା, ଆପଣ ବି ସବୁଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ ।

ସୋରିଷତେଲରେ ୬୦ପ୍ରତିଶତ ମନୋ ଅନସେଚୁରେଟେଡ଼ ଫେଟ ଏସିଡ଼ ଥାଏ । ଯାହାକି ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ଇରୁସିକ ଏସିଡ଼,୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଲେକ ଏସିଡ଼ ଓ ୨୧ପ୍ରତିଶତ ପିଲୋଅନ ସେଚୁରେଟେଡ଼ ଏସିଡ଼ ରହିଥାଏ ।

ଏହିତେଲକୁ ଦୁଇଟି ଅଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ତ , ଜାଣିବେ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା ।

ସୋରିଷତେଲକୁ ଶୋଇବାପୂର୍ବରୁ ପାଦରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଆଖିତଳ କଳାପଡ଼ିବାରୁ ରୋକିବା ସହ ଆଖିର ତେଜ ବଢ଼ିଯିବ । ରାତରେ ନିଦ କମ ହେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ । ସୋରିଷତେଲ ପାଦରେ ମାଲିସ କରି ଶୋଇଲେ ଭଲ ନିଦ ହେବା ସହିତ ଶରୀରକୁ ମଜବୁତ କରିବ ।

ସୋରିଷତେଲକୁ ନାଭିରେ ଦେଇ ଶୋଇବାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଉପକାରିତା ଅଛି । ଓଠ, ହାତ ଗୋଡ଼ ଫାଟିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ଓଠକୁ ନରମ ଓ ମୁଲାୟାମ କରିବାର ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ସହିତ ପେଟର ଅନ୍ୟକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସୁଚାରୁ ରୂପେ ସଂପାଦନା କରିବ ।

ଆଜିଠାରୁ କେବଳ ରୋଷେଇରେ ସୋରିଷତେଲ ବ୍ୟବହାର ନକରି ନିଜ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।  

   Related Posts