Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ପୁଲୱାମା ଆଟାକ ପାଇଁ ଜାନୁଆରି ୧୯ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ବୈଠକ: ମାସୁଦ ଆଝାର ଇସାରାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ୩୫ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ୨୫ ଭାରତୀୟ

17/02/2019 at 5:52 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୨ : ପୁଲୱାମା ଆଟାକ ପାଇଁ ଜୈସ୍‌ ଏ ମହମ୍ମଦ ମୁଖିଆ ମାସୁଦ ଆଝାର ହସିପଟାଲରୁ ରହି ତାର ଆତଙ୍କି ବ୍ରିଗେଡକୁ ଦେଇଥିଲା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ। ଜାନୁଆରି ୧୯ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ବଡ଼ ବୈଠକ ଯେଉଁଥିରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ହମ୍‌ଲାକୁ ଜୋରଦାର କରିବା ଲାଗି ହୋଇଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି।

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଭିଆଇଛି ଜୈଶ ଏ ମହମ୍ମଦ। ଜେ ଇ ଏମର ମୁଖିଆ ମାସୁଦ ଆଝାର ଏବେ ରାୱଲପିଣ୍ଡି ଆର୍ମି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ରହିଛି। ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ମାସୁଦ ଆଝାର ସେହିଠାରୁ ହିଁ ତାର ଆତଙ୍କି ବ୍ରିଗେଡକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ଅଡିଓ ଟେପ୍‌ ଦ୍ବାରା ଧ୍ବଂସଲୀଲା କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲା। ରୋଗରେ ପଡ଼ି ସେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି ସତ କିନ୍ତୁ ତା ମୁଣ୍ଡରୁ ଖଳବୁଦ୍ଧି ଆହୁରି ଉଗ୍ର ହୋଇଛି । ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ମାତ୍ର ୮ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ଜାରି କରିଥିଲା ଏକ ଅଡିଓ । ଖାସ୍‌ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଯୁବକ ଏବଂ ତାର ଆତଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡରେ ତବାହିର ଖଳବୁଦ୍ଧି ଦେଇଥିଲା, ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ବଂସଲୀଳା ପାଇଁ  ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲା। ଆଉ ଏହି ଅଡିଓ ଟେପ୍‌ରେ ସେ ବାରମ୍ବାର କହୁଛି ଉସ୍ମାନର ମୃତ୍ୟୁର ବଦଲା ନିଅ। ଏ ଉସ୍‌ମାନ ହେଉଛି ମାସୁଦ ଆଝାରର ପୁତୁରା, ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କମାଣ୍ଡର ଥିଲା. କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ତାକୁ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ଟପକାଇଦେଇଥିଲେ। ଆଉ ସେବେଠାରୁ ଗୋଟେ ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଚଳାଉଥିଲା ମାସୁଦ।

ଏଥିପାଇଁ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଥିଲା ତାର ଆଉ ଦୁଇ ପୁତୁରା ମହମ୍ମଦ ଉମେର ଏବଂ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଘାଜିକୁ। ଆଉ ଏହି ଘାଜି ହିଁ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି। ଏଥିରେ ତାକୁ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କମରାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧୫ ଜଣ ।  ଏମାନେ ଗତମାସରେ ପୁଞ୍ଛ ଦେଇ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଥିଲା ରସିଦ। ରସିଦ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆର୍ମୀ ପାଖରୁ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଛି, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୁରୁଣା ଆତଙ୍କବାଦୀ । ଏମାନେ ମାସେ ଧରି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ।  ପୁଲୱାମାରେ ଯେଉଁଭଳି ଶୈଳୀରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସେମିତି ଆକ୍ରମଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଇରାକରେ କରିଛନ୍ତି। ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ କରିବା ଲାଗି ୟୁନାଇଟେଡ ଜେହାଦି କାଉନସିଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ୧୯ ଜାନୁଆରି ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଅଜଣା ସ୍ଥାନରେ ୟୁନାଇଟେଡ ଜେହାଦି କାଉନସିଲର ବସିଥିଲା ବୈଠକ। ଜାହାର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲା ହିଜବୁଲ ମଜାହିଦ୍ଦିନ କମାଣ୍ଡର ସଇଦ ସଲାଉଦ୍ଦିନ, ସେହିପରି ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀରର ମୁଜାଫରାବାଦରେ ହୋଇଥିଲା ଆଉ ଏକ ବୈଠକ।

ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ପ୍ରାୟ ସଂଗଠନ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଆଉ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଛାୟା ଯୁଦ୍ଧ। ଏବେ ମାସୁଦ ଆଝାର ଇସାରରେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ୬୦ ଜଣ କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ୨୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ। ଏମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି ଉମେର, ଇସ୍‌ମାଇଲ ଏବଂ ଅବୁଦଲ ରସିଦ ଘାଜି। ଏବେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଜୈସ ଏ ମହମ୍ମଦର ମୂଳତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛନ୍ତି।

   Related Posts