Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ନାଳ ପାଣିରେ ତିଆରି ହେଉଛି ବିଅର, ସାଧାରଣ ଲୋକେ ସତ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ୍, ବଜାରକୁ ଆସିବାର ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟାରେ ହେଲା ଆଉଟ ଅଫ୍ ଷ୍ଟକ୍

28/11/2019 at 1:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୧୧:  ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ନାଳର ଅପରିଷ୍କାର ପାଣିକୁ ରିସାଇକଲିଂ  କରି ସେଥିରୁ ବିଅର  ତିଆରି ହେଉଥିବା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସ୍ବିଡେନ୍‌ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଅର କମ୍ପାନୀ କାଲସ୍‌ବେର୍ଗ( Carlsberg), ନ୍ୟୁ କାର୍ନେଗୀ ବ୍ରୁଆରି ( New Carnegie Brewery) ଏଭଳି ତିଆରି କରୁଛି।  ଆଇଭିଏଲ ସ୍ବିଡେଶ୍‌ ପରିବେଶ ଗବେଷଣାଗାର ସଂସ୍ଥା (IVL Swedish Environmental Research Institute) ନାଳ ପାଣିକୁ ରିସାଇକଲଡ୍‌ କରି କମ୍ପାନୀକୁ ପଠାଇଥାଏ।

ରିସାଇକିଲିଂ ପାଣିକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣ ରହିଛି। ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣ ଦୂର କରିବା ଲାଗି ସ୍ବିଡେନର ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ ଏଭଳି ନିଷତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ଏହି ନାଳ ପାଣିରୁ ପୁ: ରେଷ୍ଟ( PU: REST) ନାମକ ଏହି ବିଅର ତିଆରି ହେଉଛି। ଯାହାର ଡିମାଣ୍ଡ ବଜାରରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରହିଛି।

ନାଳ ପାଣିକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ଲାଗି ସ୍ବିଡେନର ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ ବିଭିନ୍ନ  ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାଆନ୍ତି।   ନାଳ ପାଣିକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ଆରଓ (Reverse Osmosis)ର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।  ଏହି ପାଣିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି। ପାଣି ପରିଷ୍କାର ହେବା ପରେ ବିଅର କମ୍ପାନୀ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ନାଳ ପାଣିକୁ ରିସାଇକଲିଂ କରି ସେଥିରୁ ହଟ୍‌ ବିଅର ତିଆରି ହୋଇଥାଏ।

ଆଭିଏଲର ଏକ୍ସପର୍ଟ ରୂପାଲି ଦେଶମୁଖଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ନାଳ ପାଣିରୁ ତିଆରି ହେଉଥିବା ବିଅର ପୂରା ପରିଷ୍କାର। ହେଲେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ସାଇକୋଲୋଜିକାଲ ଅସୁବିଧା ରହିଛି। ତାହା ହେଉଛି ଏହି ବିଅର ନାଳ ପାଣି​‌ରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା କଥା ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନାରାଜ୍। ରୂପାଲି ଦେଶମୁଖ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଅର ବିକ୍ରି କରିବା ଆଇଭିଏଲର କାମ ନୁହେଁ। ତେବେ ନାଳ ପାଣିକୁ ରିସାଇକଲ କରି ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇ ପାରିବ। ଏହା ଆଇଭିଏଲର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

   Related Posts