Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଲଦାଖରେ -୪୦ ଡିଗ୍ରୀରେ ଚୀନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ: ସେନା ଲାଗି ଆଧୁନିକ ଶଯ୍ୟା, ହିଟରଯୁକ୍ତ ଘର ପ୍ରସ୍ତୁତ

18/11/2020 at 5:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୧୧: ଭୀଷଣ ଥଣ୍ଡାରେ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ ପାରଦ କ୍ରମାଗତ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଚୀନ ସହ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇନଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁଃସାହାସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ସୈନିକଙ୍କ ରହଣୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାସଗୃହ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ସରକାରୀ ଭାବେ ବୁଧବାର ଏହାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପସ୍ଥିତି ଥିବା କିଛି  ଜାଗାରେ ତାପମାତ୍ରା ବିଯୁକ୍ତ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଫୁଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଫ ଜମି ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯବାନଙ୍କ ରହଣୀ ଲାଗି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଆର୍ମି ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଭିଡିଓରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ଶଯ୍ୟା, ଆଲମାରୀ ଓ ହିଟରର ସୁବିଧା ରହିଛି। ଅନେକ କୋଠରୀରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବେଡ୍‌ର  ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସୈନିକଙ୍କ ମୁତୟନ ହିସାବରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗରମ ଟେଣ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ସେନା ଥଣ୍ଡା ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରୁଷର ଟେଣ୍ଟ କିଣାଯାଇଛି। କାନପୁରର ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ଏହି ଧରଣର ଟେଣ୍ଟ କିଣିବା ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଚୀନ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ନିକଟ ଏଲଏସିରେ ସଂଘର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଢାଞ୍ଚା ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ କିଛି ସଂସ୍ଥା ଭାରତୀୟ ସେନାର ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତରେ ସାହାଯ୍ୟ  କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ସେନାକୁ ଏହା ପଉଲବ୍ଧ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

   Related Posts