Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ହାତୀ, ନେପାଳର ଏକ ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରା

1/01/2020 at 12:29 PM

କାଠମାଣ୍ଡୁ ୧।୧: ହାତୀମାନଙ୍କର ହେଉଛି ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା । ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ନେପାଳର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ସୌରାହାରେ ଆୟୋଜିତ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୧୬ତମ ହସ୍ତୀ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ହାତୀମାନଙ୍କର ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିଲା ।

ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୋଟ୍ ୫ଟି ହାତୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଏହି ହାତୀଗୁଡିକ ଦେଶ ବାହାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହବ୍ ରୁ ଆସିଥିଲେ । ମାହୁନ୍ତମାନେ ଯତ୍ନଶୀଳ ହୋଇ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ହାତୀମାନଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା । ହାତୀମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପେଣ୍ଟିଂ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହାସହ ଆଇଲାଇନର, ନେଲ୍ ପଲିସ୍ ଆଦି ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

ହାତୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀକୁ ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ହାତୀମାନଙ୍କର ନଖ ସଫା ଅଛି କି ନାହିଁ, ଶରୀର ଏବଂ ଚାଲିବା ଶୈଳୀ, ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ମାହୁନ୍ତର ଆଦେଶ କେତେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବିଚାରକ ଦେଖିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ହାତୀକୁ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଆଖୁ, କଦଳୀ ଏବଂ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହାତୀର ମାଲିକଙ୍କୁ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ନେପାଳର ଏହି ହାତୀ ମହୋତ୍ସବ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କର ନିକଟତର କରାଇବା ସହ ହାତୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରୁଛି ।

   Related Posts