Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଖାଉଟିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ଲୋପଏଜନ୍‌ ,ମାତିଛନ୍ତି ବିଷ ଦଲାଲ-ରାଜଧାନୀ ରେ ବି ମିଳୁଛି ନକଲି କୀଟନାଶକ ମିଶା ପନିପରିବା

17/09/2019 at 6:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବରଗଡ ୧୭।୦୯- ବିଷ ଦଲାଲ ମାତିଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ରେ ।  ହେଲେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ।  କାରଣ ନକଲି କୀଟନାଶକ ମିଶ୍ରିତ ବରଗଡର ପରିବା ଭୁବନେଶ୍ବର ହାଟରେ ଆସି ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ବରଗଡରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗତକାଲି ଧରାପଡିବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏମତି କିଛି ତଥ୍ୟ । ନକଲି କୀଟନାଶକ ତିଆରି ସହ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରି ନିଜେ ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଖାଉଟିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଦେଉଛନ୍ତି ସ୍ଲୋ ପଏଜନ୍ ।  ନା ଦେଖିବାକୁ କେହି ଅଛି ନାଁ ତଦାରଖ କରିବାକୁ ।

ବରଗଡ଼ ନକଲି ବିଷ ଧରାପଡିବା ପରେ ଏଠାକାର ପରିବା ଫସଲ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ।  ବାଇଗଣ, ଭେଣ୍ଡି, ଝୁଡ଼ଙ୍ଗ ଭଳି ପରିବାରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବୋଳା ହୋଇ ଆସୁଛି ।   ଭୁବନେଶ୍ବରର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗକୁ ଯାଉଛି ବରଗଡ଼ର ପରିବା।  ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ପରିବା ଦୋକାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ବରଗଡ଼ କାଇଁଚି ବାଇଗଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବା । ଏହାର ଚାହିଦା ବି ବେଶ୍ ଭଲ । ବରଗଡରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଧରାପଡିବା ପରେ ବରଗଡ଼ରୁ ଆସୁଥିବା ପରିବା ବିଷ ମିଶ୍ରିତ ଭାବେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଯେଉଁ କୀଟନାଶକରେ କମ୍ପୋଜିସନ୍ ଠିକ୍ ନାହିଁ ସେହି ପେଷ୍ଟିସାଇଡ଼କୁ ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫୁସୁଲାଫୁସିଲି କରି ବିକ୍ରି କରିଦେଉଛନ୍ତି ।  ଆଉ ପରିବାରେ ପୋକ ନଲାଗିବା ପାଇଁ ବିଲରେ ପକାଇଦେଉଛି ଚାଷୀ ।   ନକଲି ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଭଲ ମୁନାଫା ଗୋଟାଉଥିବା ବେଳେ ଖାଉଟିଙ୍କ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବିପଦ ।  

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ, କେ।ଲକାତା, ଆନ୍ଧ୍ର ପରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ବରଗଡ଼ ପରିବା । ତେଣୁ ବର୍ଷସାରା ନିଜର ପତିଆରା ଜାହିର କରିବା ଲାଗି ଏଭଳି ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଯାଉଛି । ବରଗଡ ପରିବା ଉପରେ  ଭୁବନେଶ୍ବର ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିବାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସେଠାରେ ୨ ଶହରୁ ୩ ଶହ ଗାଡି ବାଇଗଣ ଆସୁଛି । ସେ ହିପରି ପାଖାପାଖି ଶହେ ଗାଡି ପୋଟଳ, ଶହେ ଗାଡି କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା ଆସୁଛି ।  ତେବେ ଯେତିକି ପରିବା ଆସୁଛି ସବୁ ପରିବାରେ ଯେ ନକଲି କୀଟ ନାଶକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।  ତେବେ ଏହିସବୁ ପରିବାରେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ କୀଟନାଶକର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି ତାହାର ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  ବୋଲି କୀଟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସମୟ ଆସିଛି ସବୁ ଜିଲାର କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଏଭଳି ବେନିୟମ କାମ ପ୍ରତି କଡ଼ା ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ । ନଚେତ୍ ଏହି ସ୍ଲେ। ପଏଜନ୍ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହେବ ।

   Related Posts