Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

ଖାଉଟିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ଲୋପଏଜନ୍‌ ,ମାତିଛନ୍ତି ବିଷ ଦଲାଲ-ରାଜଧାନୀ ରେ ବି ମିଳୁଛି ନକଲି କୀଟନାଶକ ମିଶା ପନିପରିବା

17/09/2019 at 6:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବରଗଡ ୧୭।୦୯- ବିଷ ଦଲାଲ ମାତିଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ରେ ।  ହେଲେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ।  କାରଣ ନକଲି କୀଟନାଶକ ମିଶ୍ରିତ ବରଗଡର ପରିବା ଭୁବନେଶ୍ବର ହାଟରେ ଆସି ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ବରଗଡରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗତକାଲି ଧରାପଡିବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏମତି କିଛି ତଥ୍ୟ । ନକଲି କୀଟନାଶକ ତିଆରି ସହ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରି ନିଜେ ମାଲେମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଖାଉଟିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଦେଉଛନ୍ତି ସ୍ଲୋ ପଏଜନ୍ ।  ନା ଦେଖିବାକୁ କେହି ଅଛି ନାଁ ତଦାରଖ କରିବାକୁ ।

ବରଗଡ଼ ନକଲି ବିଷ ଧରାପଡିବା ପରେ ଏଠାକାର ପରିବା ଫସଲ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ।  ବାଇଗଣ, ଭେଣ୍ଡି, ଝୁଡ଼ଙ୍ଗ ଭଳି ପରିବାରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବୋଳା ହୋଇ ଆସୁଛି ।   ଭୁବନେଶ୍ବରର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗକୁ ଯାଉଛି ବରଗଡ଼ର ପରିବା।  ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ପରିବା ଦୋକାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ବରଗଡ଼ କାଇଁଚି ବାଇଗଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବା । ଏହାର ଚାହିଦା ବି ବେଶ୍ ଭଲ । ବରଗଡରେ ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଧରାପଡିବା ପରେ ବରଗଡ଼ରୁ ଆସୁଥିବା ପରିବା ବିଷ ମିଶ୍ରିତ ଭାବେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଯେଉଁ କୀଟନାଶକରେ କମ୍ପୋଜିସନ୍ ଠିକ୍ ନାହିଁ ସେହି ପେଷ୍ଟିସାଇଡ଼କୁ ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫୁସୁଲାଫୁସିଲି କରି ବିକ୍ରି କରିଦେଉଛନ୍ତି ।  ଆଉ ପରିବାରେ ପୋକ ନଲାଗିବା ପାଇଁ ବିଲରେ ପକାଇଦେଉଛି ଚାଷୀ ।   ନକଲି ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଭଲ ମୁନାଫା ଗୋଟାଉଥିବା ବେଳେ ଖାଉଟିଙ୍କ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବିପଦ ।  

ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ, କେ।ଲକାତା, ଆନ୍ଧ୍ର ପରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛି ବରଗଡ଼ ପରିବା । ତେଣୁ ବର୍ଷସାରା ନିଜର ପତିଆରା ଜାହିର କରିବା ଲାଗି ଏଭଳି ନକଲି କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଯାଉଛି । ବରଗଡ ପରିବା ଉପରେ  ଭୁବନେଶ୍ବର ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିବାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ସେଠାରେ ୨ ଶହରୁ ୩ ଶହ ଗାଡି ବାଇଗଣ ଆସୁଛି । ସେ ହିପରି ପାଖାପାଖି ଶହେ ଗାଡି ପୋଟଳ, ଶହେ ଗାଡି କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା ଆସୁଛି ।  ତେବେ ଯେତିକି ପରିବା ଆସୁଛି ସବୁ ପରିବାରେ ଯେ ନକଲି କୀଟ ନାଶକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।  ତେବେ ଏହିସବୁ ପରିବାରେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ କୀଟନାଶକର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି ତାହାର ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  ବୋଲି କୀଟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସମୟ ଆସିଛି ସବୁ ଜିଲାର କୃଷି ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଏଭଳି ବେନିୟମ କାମ ପ୍ରତି କଡ଼ା ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ । ନଚେତ୍ ଏହି ସ୍ଲେ। ପଏଜନ୍ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହେବ ।

   Related Posts