Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢ଼ିବ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି

14/10/2019 at 11:24 PM

 ଭୁବନେଶ୍ବର– ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢ଼ିବ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ । ଏଥି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଆଦାୟ ହେବ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟିକସ । ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ବିଏମସି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥିବାରୁ ସେଇ ଅନୁସାରେ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏମିତି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଗୁଣା ଅଧିକ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଏମସି ଘେରାଉ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ।

– ରାଜଧାନୀରେ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଥିବାରୁ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇବ ବିଏମସି । ଏଥି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଆଦାୟ ହେବ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟିକସ । ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ବିଏମସି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥିବାରୁ ସେଇ ଅନୁସାରେ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏମିତି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଗୁଣା ଅଧିକ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ଦ୍ବାରା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ପଡ଼ିବ ।  ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜଧାନୀ ବାସିନ୍ଦା ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ବିଏମସି ଘେରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

– ରାଜଧାନୀରେ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବା ଏବଂ ବିଏମସିର ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବଢ଼ାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରହିବା ଓ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ମଧ୍ୟ ଏବେଠୁ ଯୋରଦାର ବିରୋଧର ସ୍ବର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି ।

ଏହା ଦ୍ବାରା ରାଜଧାନୀରେ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ, ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟ ବିତ୍ତ ପରିବାର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ଗୁଣାତ୍ମକ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ବଦଳରେ ବିଏମସି ଟିକସ ବଢ଼ାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଷୋଶଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଲାଣି ।

   Related Posts