Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନା ବେଲଗାମ୍, ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ୨୨୬୩ ମୃତ
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଲେ ମଞ୍ଚ କଳାକାର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର, ମାଡିବସିଲା ପୋଲିସ, ପିସ୍ତଲ ଜବତ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାଙ୍ଘାତିକ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୧୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଏବେ ୪ ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ୍, ଅଧା କର୍ମଚାରୀରେ ଚାଲିବ କାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲ ଆଇସିୟୁରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜୀଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ୧୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ୩ ଦିନ ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଟଡାଉନ୍, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ପ୍ରଶାସନର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢ଼ିବ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି

14/10/2019 at 11:24 PM

 ଭୁବନେଶ୍ବର– ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢ଼ିବ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ । ଏଥି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଆଦାୟ ହେବ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟିକସ । ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ବିଏମସି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥିବାରୁ ସେଇ ଅନୁସାରେ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏମିତି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଗୁଣା ଅଧିକ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବିଏମସି ଘେରାଉ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ।

– ରାଜଧାନୀରେ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଥିବାରୁ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇବ ବିଏମସି । ଏଥି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଆଦାୟ ହେବ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟିକସ । ପିଛିଲା ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି ବିଏମସି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥିବାରୁ ସେଇ ଅନୁସାରେ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏମିତି ହେଲେ ରାଜଧାନୀରେ ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଗୁଣା ଅଧିକ ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ଦ୍ବାରା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ପଡ଼ିବ ।  ଯାହାକୁ ନେଇ ରାଜଧାନୀ ବାସିନ୍ଦା ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ବିଏମସି ଘେରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ ।

– ରାଜଧାନୀରେ ଜମିର ବେଞ୍ଚ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବା ଏବଂ ବିଏମସିର ହୋଲଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବଢ଼ାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରହିବା ଓ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ମଧ୍ୟ ଏବେଠୁ ଯୋରଦାର ବିରୋଧର ସ୍ବର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି ।

ଏହା ଦ୍ବାରା ରାଜଧାନୀରେ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ, ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟ ବିତ୍ତ ପରିବାର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ଗୁଣାତ୍ମକ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ବଦଳରେ ବିଏମସି ଟିକସ ବଢ଼ାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଷୋଶଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଲାଣି ।

   Related Posts